13 грудня народився автор всесвітньовідомого «Щедрика» Микола Леонтович

Mykola leontovychЦя пісня настільки сподобалася американцям, що в 1936 році американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедрика»
Український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог Леонтович Микола Дмитрович народився 13грудня1877 в селі Монастирок Немирівського району Вінницької області. Він відомий своїми обробками українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть»…

Mykola leontovychЦя пісня настільки сподобалася американцям, що в 1936 році американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський, який працював для радіо NBC, створив англійську версію слів до «Щедрика»
Український композитор, хоровий диригент, громадський діяч, педагог Леонтович Микола Дмитрович народився 13грудня1877 в селі Монастирок Немирівського району Вінницької області. Він відомий своїми обробками українських народних пісень для хору «Щедрик», «Дударик», «Козака несуть».
Початкову музичну освіту Леонтович здобув у батька, який грав на віолончелі, скрипці, гітарі та деякий час керував хором семінаристів. Мати навчила його народних пісень.
На основі українських народних мелодій Леонтович створював цілком оригінальні самобутні хорові композиції, всебічно художньо переосмисливши їх, надавши їм неповторного звучання. Леонтович був одним з перших серед майстрів української музики, які по-новому інтерпретували фольклор, використовуючи музичні надбання європейської музично-хорової культури.
Його обробка «Щедрика» відома у всьому світіяк різдвяна колядка «CaroloftheBells». Мелодія стала популярною завдяки Миколі Леонтовичу, який в1916році і створив відому на сьогоднішній день мелодію за мотивами української щедрівки.
У жовтні1921року Український Національний Хор виконав цю пісню в Карнегі Холі. Ця пісня настільки сподобалася американцям, що в1936році американець українського походження Петро (Пітер) Вільговський, який працював для радіоNBC, створив англійську версію слів до «щедрика». Пісня нагадувала Вільговському передзвін, і він зафіксував цей образ у своїх віршах. Пізніше пісня закріпилася в музичній культурі західних країн під назвою «колядка дзвонів» (англ. CaroloftheBells). І до сьогоднішнього дня американські хори, професійні й непрофесійні, співають цей твір як колядку на Різдво.
Мелодія «Щедрика» була використана в багатьох фільмах, вт.ч.таких відомих, як «Гаррі Поттер» та «Один вдома». Це дуже популярний мотив і для реклами.
Загибелі Миколи Леонтовича упродовж80-и років було присвячено найбільше публікацій. У своїх деталях усі ці розповіді часто грунтуються на оповідях свідків-родичів і різко контрастують та суперечать між собою. Це чітко виявилося уже з поваленням радянсько-комуністичної влади в часи незалежності України — коли стали доступні засекречені матеріали тих часів, які показали спотвореність та заангажованість публікацій у радянські часи, якими приховували знищення талановитого українського композитора тодішніми владними структурами — так званим ВЧК.
Єдине, що так і не стало зрозумілим, — через що чекісти вдалися до такого жорстокого акту, яка була причина вбивства композитора? Лише наприкінці20-го століття вдалося частково відкрити завісу пропагандистської машини радянських каральних структур.
Саме в ніч з22на23січня1921р. композитор перебував у свого батька у селі Марківка Гайсинського повіту, дебув убитий агентомВЧКГрищенком, який напросився в хату переночувати, назвавшись чекістом, що проводить боротьбу з бандитизмом. Вранці невідомий пограбував будинок, застреливши Миколу Леонтовича. Текст рапорту, що розкриває ім’я вбивці композитора, було оприлюднено лише у1990-х роках.

7bf9124s-960 88741169

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*

code