Поки сонце зійде, роса очі виїсть

Українські аграрії не один рік терпляче чекали  обіцяних покращань, а натомість  проблем не меншає: рейдерство, корупція, убивча легалізація робочих місць, яка може вигнати заробітчанина і фермера з землі (що власне і потрібно, щоб її продати), примусова децентралізація і ще багато чого, що нищить наше село.

Найгарячіша тема сьогодні – рейдерські захоплення врожаю, незаконне заволодіння землею і майном аграріїв.

Інтернет рясніє повідомленнями про активізацію рейдерів.  Останніми роками скоєно десятки тяжких кримінальних  злочинів, у тому числі вбивств фермерів, підпалів, пошкодження техніки тощо.

За повідомленням Аграрного інформаційного агентства Agravery.com  11 липня в Бершадському районі Вінницької області сталася конфліктна ситуація між представниками двох суб’єктів господарювання з приводу права власності на урожай зернових. Одна зі сторін розпочала збір врожаю на полі у с. Чернятка. На Херсонщині за апеляцією прокуратури взято під варту 39-річного чоловіка, який підозрюється у вбивстві фермера.

Українські аграрії створюють збройні загони самооборони від рейдерства. Фермерська самооборона є громадською контролюючою силою від рейдерських захоплень, неправочинних дій та для самозахисту. Про це на своїй Facebook-сторінці повідомляє голова об`єднання Агро-Продовольчої Ради та Всеукраїнського конгресу фермерів Іван Слободяник, пише agronews.ua.

Захищати власні земельні ділянки зі зброєю в руках готові фермери Дніпропетровщини. Голова Асоціації фермерів та землевласників Дніпропетровської області Анатолій Гайворонський, коментуючи навчання загонів самооборони зокрема наголошує: «…ми плануємо розширити цей досвід та допомагати іншим фермерським угрупуванням самооборони в кожній області».

На Кіровоградщині фермери стали жертвами фінансової афери. Близько трьохсот мільйонів гривень зaборгувaв Долинський комбікормовий зaвод фермерaм із Петрівського, Долинського, Бобринецького, Устинівського тa Новгородківського районів. Про це  пише agronews.ua.

Про ще одну прикру подію з Кіровоградської області  дізнаюся із соцмереж.

За інформацією у Facebook журналістки Тамари Лозової на Кіровоградщині у Знам’янському районі на території Дмитрівської сільської ради відбулася спроба рейдерського захоплення  врожаю підприємства “Колос”. На захист вийшли селяни-пайовики.

Земельні спори є найбільш поширеними судовими спорами в агробізнесі. Однак, сьогодні вони набули рис, притаманних рейдерству. Також значно збільшилась кількість спорів з ознаками кримінальних правопорушень. Все це робиться з метою залякати  тих, хто працює на землі, хто годує країну, і в кінцевому підсумку – заволодіти землею.

Протягом 2018-2020 рр. Верховною Радою України та Міністерством юстиції України було внесено ряд важливих правок, спрямованих на зменшення кількості рейдерських атак щодо аграробізнесу. Та не зважаючи на зміни, найпоширеніший механізм захоплення землі залишився незмінним, а  саме:

Схема 1. Зміна власника земельних ділянок шляхом внесення змін до реєстру. Державний реєстратор, за відсутності визначених законодавством документів або на підставі підроблених документів, вносить зміни до відомостей Державного реєстру речових прав на нерухоме майно щодо власника земельної ділянки.

Схема 2. Рейдерське захоплення врожаю. На підставі підроблених документів про перехід права власності на корпоративні права фермерського господарства до Державного реєстру прав вноситься запис про зміну власника підприємства, а вже наступного дня «нові власники» починають збирати врожай на земельній ділянці.

Схема 3. Незаконне припинення договорів оренди, емфітевзису і суперфіцію та реєстрація іншого речового права за третьою особою. Аграрій обробляє земельні ділянки на підставі договорів оренди, а згодом, шляхом вчинення незаконних реєстраційних дій, такі договори оренди припиняються та право оренди земельних ділянок реєструється за третьою особою.

Довідково: З 1 липня 2021 року в Україні відкриється ринок сільськогосподарської землі для фізичних осіб, а з 1 січня 2023 року –   для юридичних (лише резидентів). Його запускає закон 552-IX.  За попередніми підрахунками, увесь обсяг чорнозему в Україні коштує $830 млрд — $1 трлн. Нині українці обробляють близько третини ріллі, яка є на території Європи, або 32,7 млн га. Згідно зі статистичними відомостями на одного жителя України  припадає вдвічі більше землі, ніж на одного європейця. При цьому частка державних земель становить — 10,5 млн га.

Тамара МАРКЕЛОВА   

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*

code