Хто такі хедхантери і що вони «їдять»?

Сьогодні наша розмова про те,  як  знайти себе у професійному середовищі, зорієнтуватися на багатовекторному полі серед  безлічі гравців: роботодавців і пошукачів. У питаннях працевлаштування значну роль відіграє вміння себе “подати”, презентувати свої професійні навички  респектабельно й не претензійно… презентувати свої професійні навички.  Потрібно пам”ятати, що “гарний смак компенсує брак розуму, але розум не компенсує брак гарного смаку»…  Це теж є непроста наука.

Ви не розміщували на сайтах пошуку роботи свого резюме, не висловлювали бажання змінити роботу перед колегами чи друзями, не давали нікому «чужому» свій номер телефону, але вам несподівано телефонують з «пропозицією, від якої ви не зможете відмовитися»? «Звідки ви знаєте про мене?» – резонним буде ваше перше запитання хедхантеру-рекрутеру, який «полює» за цінними кадрами, часто переманюючи їх з інших компаній.

Однак відповіді на нього ви не отримаєте – принаймні, від професійного хедхантера. Такі люди ніколи не розкривають своїх джерел і навіть не обговорюють запропоновану вам роботу при першій розмові по телефону.

До чого така таємничість? Замовчувати про дещо, змушуючи вас відчувати себе «особливим», – один з психологічних прийомів, яким користуються хедхантери, щоб виманити вас на особисту зустріч за чашкою кави.

Отже, як же вони знаходять працівників, які потрібні їхнім клієнтам? Чи можна стати одним із тих, хто може їх зацікавити?

Так, можливо. Ось 10 основних правил, як зацікавити «мисливців за головами».

  1. Будьте  в полі зору

Одного з моїх колег двічі «переманювали» на іншу роботу. Він завжди намагався бути на виду і спілкуватися в своєму діловому колі якомога більше: відвідував тренінги, семінари, конференції, і просто спілкувався з людьми зі своєї сфери. Він дбав про те, щоб його ім’я, посада та компанія завжди були вказані в списку учасників заходу – адже хедхантери часто переглядають їх у пошуках потенційних кандидатів.

  1. Не забувайте обмінюватися візитівками

Той же самий колега ніколи не соромився обмінюватися візитками з іншими фахівцями при будь-якому зручному випадку. Ніколи не знаєш, до чого це призведе – наприклад, коли хедхантери пропонували йому роботу, в якій він не був зацікавлений, він не просто відмовлявся, а пропонував замість себе іншу підходящу кандидатуру – перебираючи ті самі візитки, які назбирав у колег. Таким чином, він допомагав обом: і колезі, і хедхантеру, а останніх особливо корисно мати в друзях.

  1. Не економте на саморозвитку

Щоб потрапити в категорію «цінних кадрів», недостатньо просто добре працювати. Хедхантерів цікавлять тільки видатні співробітники – ті, які постійно розвивають себе і сферу, в якій вони працюють. Наприклад, вони можуть шукати людей, які публікують статті (як в наукових виданнях, так і просто в блозі) по своїй діяльності, виступають на конференціях і просто пропонують професійну пораду.

  1. Не залишайтеся довго без роботи

Ось цей пункт трохи несправедливий по відношенню до тих, хто з якоїсь причини тимчасово залишився без роботи, але що поробиш – фахівець найбільш привабливий для хедхантера, якщо він працює в даний час. Почасти це має психологічний підтекст, якщо ви залишилися без роботи, значить, на те є причина. Рідко хто замислюється про те, що ці причини в наш неспокійний час не завжди залежать від працівника. До того ж, якщо ви сидите без роботи, можуть подумати, що ви вхопитеся за будь-яку пропозицію як за рятівну соломинку, а це вже не так цікаво, як вмовляти людей кинути компанію, в якій вони працюють в даний момент, і піти на нове місце .

  1. Контролюйте свою присутність в мережі

Пам’ятайте: що б ви не викладали в Інтернет, це миттєво стає надбанням громадськості. Багато роботодавців сьогодні, наприклад, перевіряють сторінки потенційних кандидатів в соціальних мережах – звідти можна дізнатися багато цікавого про людину.

Що це означає для вас як для кандидата, який хоче зацікавити хедхантера? Те, що ви повинні тримати під контролем навіть свої сторінки в соціальних мережах. Якщо ви хочете, щоб вас можна було знайти, то відкрийте доступ до своєї сторінки, але обов’язково стежте, щоб на ній все було бездоганно і цікаво в професійному плані.

Також не слід забувати, що багато коментарів, залишених вами в соціальних мережах, можуть «розповзтися» по всій мережі – часом їх навіть можна знайти в результатах пошуку Google. Тому контролюйте своє обурення і всі інші емоції, які можуть виставити вас у непривабливому світлі, і стежте за тим, що публікується на ваших сторінках – як вами, так і вашими друзями.

Багато хедхантерів дають одну і ту ж пораду: вбийте в пошуковик своє ім’я і переглядайте всі результати пошуку, причому робіть це регулярно. Поставте себе на місце роботодавця, який хоче докопатися до вашої брудної білизни, і переконайтеся, що йому це не вдасться.

  1. Не відмовляйтеся від зустрічей з хедхантерами

Якщо хедхантер запрошує вас зустрітися за чашкою кави – погоджуйтеся, навіть якщо вам не особливо цікава пропонована робота. Ви дізнаєтеся багато цікавого про рівень заробітної плати в своїй галузі і залишитеся «на прикметі» у рекрутера, якщо раптом з’явиться більш цікава вакансія.

  1. Не дуже захоплюйтеся

У ситуації, коли хедхантери «полюють» за вами, ви відчуваєте себе не просто потрібним, а прямо-таки супер затребуваним і цінним кадром. Ви насолоджуєтеся усією увагою, вислуховуєте пропозиції і … забуваєте задавати питання. Однак саме на цьому етапі ви повинні ставити якомога більше запитань, щоб зрозуміти, чи потрібна вам насправді нова робота.

У цей момент ви не повинні нікуди поспішати. Розслабтеся, усвідомте, що від вас практично нічого не потрібно, і що ви нічого не втрачаєте від зустрічі з хедхантером. Ви в свідомо виграшній позиції, і це повинно надати вам впевненості у переговорах.

  1. Не забувайте, хто за все платить

Клієнт (компанія, яка шукає співробітника) платить хедхантеру за те, щоб він переманив вас з іншої роботи або просто знайшов блискучого кандидата на посаду.

Професійний хедхантер насамперед переконається в тому, що кандидат максимально відповідає перевагам клієнта. Тому він відповість на всі ваші запитання, і сам буде задавати їх чимало. Однак не варто забувати, що за правильно підібраного співробітника хедхантери отримують чималі гроші, і цей факт може затьмарити будь-яку об’єктивність з їхнього боку.

Ціни на послуги хедхантерів насправді досить високі. Їх навіть не порівняти з вашим місячним окладом. Правда, іноді вони отримують фіксовану суму просто за спробу пошуку (що і має запобігти випадкам «підсовуванням» кого попало, аби отримати гроші за знайденого співробітника). Але навіть у цьому випадку їх завжди чекає вагомий бонус у разі успішного завершення пошуку.

Тому завжди перевіряйте інформацію хедхантера про компанію. Він може розливатися соловейком, описуючи всі її переваги лише тому, що йому потрібно вигідно «продати» вас клієнту.

  1. Поводьтеся порядно

Як зазначалося вище, ви будете почувати себе занадто цінним кадром, за який ведуться торги. На даному етапі вам потрібно якомога вигідніше «продати» себе, тобто домовитися про максимально привабливу для вас заробітну плату. У вас є свої очікування, і ви можете висловлювати їх хедхантеру в процесі переговорів і торгуватися – це абсолютно нормально. Але якщо ви вже потисли руки і домовилися на словах про конкретну суму, будьте ласкаві вести себе порядно і не «передумувати» в останній момент, коли перед вами вже лежить трудовий договір, на якому не вистачає лише вашого підпису.

Навіть якщо ви занадто пізно усвідомили, що ви – найкраща кандидатура на посаду, і компанія готова була запропонувати вам набагато більше – тримайте своє слово. Якщо ви почнете торгуватися на фінальному етапі, коли вам вже виділено кабінет в новому офісі, і на його дверях висить табличка з вашим ім’ям, то ви виставите в непривабливому світлі не тільки себе, але й хедхантера. Ставлення до вас на новій роботі буде відповідне, якщо ви взагалі її отримаєте.

  1. Розумійте відмінності між хедхантером і простим рекрутером

Професійні хедхантери разюче відрізняються від простих співробітників агентств з підбору персоналу. Вони не стануть методично обдзвонювати всіх кандидатів з єдиної бази даних або розсилати листи по електронній пошті.

Професійний хедхантер зустрінеться з вами там, де вам зручно, і в той час, коли вам зручно. Він завжди відповість на всі ваші запитання про компанію – навіть якщо він не знає відповіді, то обов’язково її з’ясує і обов’язково обговорить всі ваші сумніви з приводу вакансії. Він ніколи не стане говорити щодо пропонованої роботи телефоном і розкривати ім’я клієнта, поки не переконається, що ви – відповідний кандидат на посаду.

Тобто, як говорилося на самому початку, хедхантер ніколи не розповість вам, звідки він знає про вас і де взяв ваш номер телефону. Іноді це тримається в секреті тому, що джерела інформації можуть бути дуже і дуже дивними. Ех, якби ви знали, скільки директорів вдалося переманити хедхантерам з однієї компанії в іншу після «дружніх» футбольних матчів, де вони обмінювалися номерами телефонів в роздягальні, домовляючись «розім’ятися ще як-небудь разок у вільний час»…

Матеріал підготувала Тамара Маркелова

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*

code