Віктора Орбана хочуть позбавити права голосу в Раді ЄС

Члени Європейського парламенту збирають підписи, щоб позбавити Угорщину права голосу. Петицію ініціював депутат Європарламенту від Фінляндії Петрі Сарвамаа.

Механізм ухвалення рішень ЄС просто застряг через угорського премʼєра, єдиний спосіб відновити процедуру – позбавити Віктора Орбана права голосу в Раді, каже Сарвамаа. 

“Ми вважаємо, що це необхідно для захисту цінностей Європейського Союзу, які закріплені в Договорі про Європейський Союз. Угорщину неодноразово критикували за порушення принципів верховенства права, особливо після дій Угорщини, спрямованих на зрив процесу ухвалення рішень державами-членами ЄС на грудневому засіданні Європейської ради, ми вважаємо, що настав час для Європейського парламенту вжити заходів”, – йдеться в тексті петиції.

Петиція є “історичною”, адже проти Угорщини ще ніколи не розпочинали процедури відповідно до частини 2 статті 7 Договору про Європейський Союз, каже фінський депутат. Стаття передбачає що у держави, яка неодноразово порушувала цінності ЄС, можуть тимчасово забрати деякі права, зокрема право на голос у Раді ЄС.

“Водночас ми показуємо, що в ЄС заборонений шантаж”, – наголосив Сарвамаа.

Збір підписів триває до пʼятниці, 12 січня, потім документ передадуть голові Європарламенту Роберті Мецолі.

“Ми вважаємо, що запуск таких процедур … є єдиним способом захисту цінностей ЄС та забезпечення функціонування процесів ухвалення рішень в Європейському Союзі”, – йдеться в тексті петиції.

Угорщина систематично блокувала ухвалення рішень на підтримку України. Зокрема, щодо програми Ukraine Facility, яка передбачає 50 мільярдів євро фінансування для України. Крім того, Віктор Орбан намагався блокувати рішення про офіційний старт переговорів про вступ України до ЄС.

Нагадаємо, 7 січня президент Євроради Шарль Мішель заявив, що висуватиме свою кандидатуру на виборах до Європарламенту в червні, тому достроково залишить посаду. У такому разі у лідерів ЄС є ще пів року для обрання його наступника. Водночас якщо рішення ухвалити швидко не вдасться, головування у Європейській раді тимчасово перейде до прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана. Крім того, Угорщина головуватиме у Раді ЄС з липня 2024 року до грудня.

Comments are closed.