Верховна Рада України на позачерговому засіданні 5 березня відправила у відставку генерального прокурора України Руслана Рябошапку. За рішення висловити Рябошапці недовіру проголосували 263 народні депутати.
Зокрема, відставку підтримали 179 депутатів від «Слуги народу», 36 – від «Опозиційної платформи – За життя», 15 – від депутатської групи «За майбутнє», 16 – від депутатської групи «Довіра» і 17 позафракційних. Фракція партії «Голос» проголосувала проти, решта – утримались.
Верховна Рада зібралася на позачергове засідання 5 березня о 18:30 за заявою депутата від президентської партії «Слуга народу» Максима Бужанського. На цьому засіданні розглядалося лише питання про висловлення недовіри генпрокурору Русланові Рябошапці. Під відповідним проектом постанови для винесення її в сесійну залу підписалися щонайменше 158 народних депутатів.
«Нерозслідування, гальмування розслідування найбільш резонансних кримінальних проваджень свідчить про небажання, неможливість або неспроможність генерального прокурора забезпечити виконання завдань, поставлених законом перед Офісом прокурора, зокрема, й перед прокуратурою в цілому», – йдеться у постанові, у якій також наголошується на «низькій ефективності» прокурора.
Чому депутати незадоволені роботою Руслана Рябошапки?
Автори постанови зазначили, що під час каденції Рябошапки не була передана до суду справа проти колишнього першого заступника секретаря РНБО Олега Гладковського. Також депутати дорікнули Рябошапці тим, що він не передав до суду обвинувальний акт проти мера Львова Андрія Садового у справі про нібито занижену вартість землі під будівництво індустріального парку в Рясному. При цьому депутати не врахували той факт, що цю справу розслідує не Офіс генпрокурора, а Спеціалізована антикорупційна прокуратура.
Депутати також заявили про проблеми за каденції Рябошапки у розслідуванні справ Вадима Альперіна і Катерини Гандзюк. При цьому в пояснювальній записці до проекту постанови депутати не згадали про розслідування вбивства журналіста Павла Шеремета.
Що думає Зеленський про Рябошапку?
За кілька годин до позачергового засідання Верховної Ради президент України Володимир Зеленський назвав Рябошапку «гарним спеціалістом», але додав, що він «не показав результату».
«Я упевнений, мені говоритимуть: ай-ай-ай, не можна чіпати генпрокурора. Хоча, ви знаєте, ми з ним пройшли довгий шлях, і під час передвиборної кампанії. Нехай там голосують депутати, як вони хочуть, але моя особиста думка дуже проста: немає результату – не повинен займати місце. І справедливо, коли ти сам про це говориш», – сказав Зеленський на зустрічі з представниками малого та середнього бізнесу Полтавської області, на якій також були посли країн G7, повідомила агенція «Інтерфакс-Україна».
До слова, раніше, перед призначенням Рябошапки генпрокурором, Зеленський називав його «на 100% своєю людиною».
Що думає Руслан Рябошапка про свою відставку?
Перед голосуванням за свою відставку Руслан Рябошапка виступив з трибуни парламенту, але згодом покинув засідання парламенту, не відповіши на запитання народних депутатів.
«Я не став нічиїм слугою. Я був і залишаюся незалежним. А незалежного прокурора не може бути примушено, його можна тільки звільнити. І я йду. Але я йду, щоб повернутися», – сказав Рябошапка на завершення свого виступу.
Після цього він покинув зал засідань, незважаючи на те, що за процедурою були передбачені запитання до нього з боку народних депутатів, про що оголосив голова Верховної Ради Дмитро Разумков.
Хто може стати генпрокурором після Руслана Рябошапки?
Наступником Рябошапки ЗМІ називали народного депутата від «Слуги народу» Сергія Іонушаса. Він підтвердив, що його кандидатура на цю посаду обговорювалася, але відповідне подання до парламенту поки що не вносилося.
Хто такий Руслан Рябошапка?
Руслан Рябошапка очолив генеральну прокуратуру 29 серпня 2019 року. До того він працював у Національному агентстві із запобігання корупції.
Leave a Reply