«Українці в Польщі: історія порятунку»

12 березня, у 748 день повномасштабного вторгнення російських військ в Україну редакція журналу «Жінка Журнал» спільно з Кабінетом молодого автора Національної спілки письменників України презентували книжку «Українці в Польщі: історія порятунку», видану за фінансової підтримки Міністерства культури та національної спадщини Польщі. До книжки увійшли твори українських авторів – переможців і фіналістів однойменного міжнародного конкурсу документальної прози, ініційованого та проведеного польським Інститутом літератури у 2022 році. Це разючо-правдиві історії людей, котрі через окупацію та руйнації змушені були покинути свої домівки і виїхати до братньої Польщі; це болючі свідчення про назавжди розірване навпіл життя, пережиті важкі емоції, які ніколи не забути. І це видання – гідне свідчення міцної дружби між нашими країнами, яка надала статус тимчасового притулку від початку війни 1,64 млн українців.

Сьогодні у Польщі перебуває близько мільйона українців. Серед них чимало митців. Письменники, актори, музиканти, художники знайшли підтримку серед польських колег, продовжують свою творчу діяльність, знайомлять світ з Україною, розповідають про те, що пережили, про новий досвід – досвід життя в еміграції.

На фото зліва направо: Тамара Маркелоа, Руслан Щербатюк, Юлія Бережко-Камінська

12 березня. Під час презентації

Під час заходу відбулася zoom-конференція з представниками польського Інституту Літератури, долучилися до онлайн розмови автори, які наразі перебувають у Польщі, зокрема Олена Олійник, журналістка з Херсонщини, рідне місто якої окуповане, Інеса Доленик з Кривого Рогу, Тетяна Олексієнко, Леся Мамчич, Мар’яна Лелик під час включення розповідали кожна свою історію, у якій біль, страх і невідомість, як жити далі. І в залі, і на екрані не стримували сліз, особливо коли звучали щемні слова вдячності полякам – раніше зовсім незнайомим людям, – які зустріли, прийняли, втішили, розрадили, підтримали, нагодували, вдягли і дали надію на майбутнє.

До складу журі конкурсу увійшли українські письменники: Любко Дереш, Таня П’янкова та Юлія Бережко-Камінська. Пані Юлія, яка, крім того, є упорядником та редактором видання, розповіла про те, що на конкурс подалися понад 200 авторів. І членам журі було складно читати ці болем і серцем написані твори.

У цьому надзвичайно важливому міжнародному заході, який відбувався у сучасному атмосферному просторі Державної наукової будівельно-архітектурної бібліотеки імені В.Г. Заболотного, взяли участь представники культурно-мистецьких закладів, бібліотекарі, журналісти, підприємці, волонтери, митці. Тепер цю актуальну книжку можна почитати, завітавши до будь-якої київської бібліотеки. Це перша, але не остання презентація. Згодом збірку отримають книгозбірні інших міст України.

Т. Маркелова і С. Комісаров

«Той, хто хоча б одного разу, як волонтер, їздив до Польщі з моменту повномасштабної війни розуміє, як там живеться сотням тисяч наших земляків. Фізично вони там, а серцем і душею на Батьківщині. Те, що наші краяни пережили протягом останніх двох років, неможливо забути. Дякуємо польському народові, що підтримав українців у часи лихоліття. І дякуємо авторам книги «Українці в Польщі: історія порятунку» за низку неординарних життєвих історій, які стали основою цього знакового проєкту в царині літератури», – сказав у своєму виступі заслужений журналіст України, автор проєкту «Повертайся живим» Сергій Комісаров.

Директор Інституту літератури (Польща) Юзеф-Марія Рушар у передмові до видання наголошує: «…Література повинна живитися дійсністю, тому, щоб цей незвичайний досвід не забувся, ми організували конкурси: один для поляків, а другий – для українців…

Сьогодні багато хто з нас смакує польсько-українську солідарність так, як смакують хліб. Але без інтелектуальних розмірковувань, без фіксації цього досвіду ми не знатимемо, що пережили. Це потрібно висловити, щоб зазвучав наш досвід польсько-української солідарності. Радий, що такі конкурси призводять до нашого саморозуміння. Завдяки цим записам знатимемо, ким ми є, бо громада потребує самосвідомості…»

Ми ще не раз повер- немося до теми українсько-польських відносин, адже, на жаль, є свідками чергового конфлікту, який штучно підігрівається ворогом, та того, як корупція руйнує партнерські відносини між Україною та Польщею.

Тамара МАРКЕЛОВА 

Comments are closed.