Понад 100 турецьким адміралам висунули звинувачення у справі про конвенцію Монтре

Генеральна прокуратура Анкари підготувала обвинувальний висновок щодо понад 100 відставних адміралів, які підтримали конвенцію Монтре про статус проток Босфор і Дарданелли. Про це повідомляє турецький телеканал NTV.

За його даними, обвинуваченим загрожує до 12 років ув’язнення, справа направлена ​​до суду. Згідно з обвинувальним висновком, адмірали вступили в злочинну змову проти конституційного устрою.

На початку квітня ц.р. 104 турецьких адмірали у відставці опублікували листа, в якому назвали конвенцію Монтре дипломатичною перемогою Туреччини, що відновила її суверенні права на протоки Босфор і Дарданелли. Також вони вважали неприйнятними суперечки щодо перегляду угоди у зв’язку з проєктом каналу «Стамбул», який піде в обхід протоки Босфор і з’єднає Мармурове море з Чорним. Пізніше було затримано десять адміралів, які підписали листа.

Канал «Стамбул», завдовжки близько 45 кілометрів, планується прокласти на захід від Босфору і центральної частини Стамбулу, через яку наявною протокою нині проходить іноді й понад півтори сотні суден за день. Канал «Стамбул» передбачає можливість проходження з Мармурового моря до Чорного 85 тисяч суден щорічно. Будівництво об’єкту планується завершити у 2023 році. Вартість відповідних робіт оцінюється у 10 мільярдів доларів. На «Стамбул» не поширюватиметься конвенція Монтре.

Конвенція Монтре передбачає обмеження щодо тоннажу військових кораблів при проході проток у мирний час, які зобов’язані дотримуватися нечорноморські країни.

Comments are closed.