Байден і Путін  провели двогодинні переговори по відеозв’язку

Байден і Путін  провели двогодинні переговори по відеозв’язку

Президент Америки Джо Байден та його російський колега Володимир Путін провели у вівторок, 7 грудня,  переговори по відеозв’язку. Розмова тривала дві години. На порядку денному було кілька питань: напруженість довкола України; просування НАТО до кордонів Росії; обстановка в Афганістані, Лівії та Сирії; іранська ядерна програма, а також ініціатива Путіна щодо гарантій безпеки.

Згідно з повідомленням Білого дому, Байден висловив Путіну побоювання США та Європи щодо нарощування російських військових сил біля кордонів України. Він дав зрозуміти, що у разі військової ескалації союзники дадуть відповідь, у тому числі «рішучими економічними санкціями» та іншими заходами. Підсумком цієї частини розмови стала домовленість продовжувати діалог щодо врегулювання конфлікту в Україні.

Розмова політиків відбулася на тлі публікацій у низці західних та українських ЗМІ про готовність Росії до вторгнення в Україну. За їхніми даними, Росія готується до вторгнення на територію України. Одним із перших про це написало агентство Bloomberg із посиланням на джерела в американських спецслужбах. За даними журналістів, у 2022 році Москва нібито готується розпочати військову операцію з трьох сторін — з Кримського півострова, з боку російсько-українського кордону та з території Білорусії.

21 листопада керівник Головного управління розвідки (ГУР) Міністерства оборони України Кирило Буданов також заявив, що Росія готується напасти на Україну. У повідомленні стверджувалося, ніби більша частина російських тактичних груп уже перебуває на своїх позиціях, і Росія для проведення операції нібито закликала резервістів у «безпрецедентних для пострадянського періоду масштабах». За словами Буданова, Росія зосередила біля кордонів України близько 92 тисяч військовослужбовців особового складу та готує напад на кінець січня або на початок лютого. У цьому оцінка термінів від української розвідки збігається з оцінкою американських спецслужб.

Російський президент заявив Байдену, що НАТО робить небезпечні спроби освоєння української території. За його словами, Москва серйозно зацікавлена ​​у отриманні твердих гарантій, що виключають розширення НАТО на Схід.

Крім того, Путін запропонував Байдену з російської сторони обнулити всі обмеження щодо функціонування дипломатичних місій.

Після зустрічі Байдена і Путіна стало відомо про виключення антиросійських санкцій із проекту оборонного бюджету, узгодженого двома палатами американського конгресу. Зокрема, в документ не увійшли згадки санкцій щодо «Північного потоку-2», заходів проти російського суверенного боргу, а також санкцій проти 35 росіян із «оточення Путіна».

Тим не менш, у проекті залишився пункт про фінансування військового стримування Росії на 4 мільярди доларів, а також військова допомога Україні в розмірі 300 мільйонів доларів.

Під час розмови також порушувалися теми стратегічної стабільності та кібербезпеки. Ще одним напрямом бесіди, як зазначили у Вашингтоні, стали регіональні теми: Іран, Афганістан тощо.

Comments are closed.