Національна спілка театральних діячів України
(НСТДУ) – засновниця і організаторка Всеукраїнського театрального Фестивалю-Премії «ГРА», який цьогоріч відбувається вшосте, – традиційно у Міжнародний день театру оприлюднила довгий список учасників.
Богдан Струтинський, директор Фестивалю-Премії: «Найпрестижнішою театральною нагородою у Великобританії є Премія Лоуренса Олів’є, у США – «Тоні», у Франції – Премія Мольєра, в Австралії – Премія Хелпмана, у Канаді – Премія Дори Мейвор Мур. Що стосується України, то вже шостий рік цей флагман першості тримає Фестиваль-Премія ГРА, адже за масштабом проведення, географією і значимістю їй поки немає аналогів. Уже другий рік ми проводимо її в умовах воєнного стану і я безмежно вдячний усім театрам – і державним, і незалежним – що попри усі перепони та труднощі часу, вони знайшли можливість подати свої вистави, а головне проявили бажання ГРАти і боротися за звання кращої вистави країни».
Цьогоріч 58 театрів із 18 міст беруть участь у Фестивалі-Премії! Загалом, на пошту надійшло 88 заявок, але технічний відбір пройшло 85 вистав. Якщо порівняти з попередніми роками, то заявок більше ніж, в першій, другій, третій, п’ятій «ГРІ» і лише на одну менше, ніж в четвертій. Лідером по кількості заявок як завжди є Київ – 35. Традиційно багато заявок надійшло зі Львова – 13. П’ять вистав надіслано з Хмельницька, по чотири – з Одеси, Харкова і Дніпра, по три – з Сум і Чернівців. По дві заявки отримано від театрів з Рівного, Івано-Франківська, Луцька і Ужгорода, по одній – із Запоріжжя, Чернігова, Мукачево, Полтави, Житомира і Кременчука. Серед постановників – 45 режисерів та 35 режисерок.
До складу Експертної ради 6-го Фестивалю-Премії увійшли 10 українських фахівців_чинь театрального, музичного, перформативного та хореографічного мистецтва з 5 міст країни: Юлія Бентя, Сергій Васильєв, Ганна Веселовська, Ірина Зубченко, Людмила Олтаржевська і Христина Шишкарьова з Києва, Роман Лаврентій та Олексій Паляничка зі Львова, Яна Партола і Юлія Щукіна з Харкова. 10 днів експерт_ки переглядали усі відеозаписи вистав і виставляли свої бали, щоб 27 березня був готовий лонгліст з 35 вистав. Далі експерт_ки поїдуть Україною переглядати постановки наживо, в липні сформують шортліст з 14 вистав, а у листопаді міжнародне журі визначатиме лауреатів 6-го Фестивалю-Премії.
Ганна Веселовська, Голова Експертної ради: «Наразі експертне оцінювання – це вишукування і констатація важливих та актуальних для авторів і суспільства змістів. Це фіксування оригінальної форми театрального висловлювання. Це спостереження за творчістю, що дає собі раду, за візією митців, які бачать майбутнє у сутінках повсякдення. Остаточна і максимальна кількість вистав, що увійшли до лонгліста – 35, але оскільки наповненість номінацій є нерівномірною, то і представництво від номінацій є різним: від восьми до трьох. Такі математичні розрахунки не здаватимуться елементарними, якщо зважити, що експерти мають справу з творчістю, значимість якої не вимірюється об’ємом, довжиною чи вагою. Це очевидно, а тому в лонгліст не завжди потрапляють вистави-мільйонники (за бюджетом), а на їх місці опиняються скромні, але революційно-пошукові роботи фрілансерів».
Цього року в лонглісті представлені 10 міст: Київ (14 вистав), Львів (9 вистав), Одеса (2 вистави), Харків (2 вистави), Рівне (2 вистави), Івано-Франківськ (2 вистави), Дніпро (1 вистава), Луцьк (1 вистава), Хмельницький (1), Чернівці (1 вистава). 29 вистав лонгліста належать до репертуарів державних та комунальних театрів, 6 створені незалежними театральними і танцювальними колективами.
Лонгліст Фестивалю-Премії ГРА – 2024 (за абеткою)
За найкращу драматичну виставу
- «Візит» (Національний академічний драматичний театр імені Івана Франка)
- «Вороги. Історія любові» (ГО «ЗАХІД-АРТ», Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької)
- «Земля» (Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької)
- «Мертві без поховання» (ГО «Франківський драмтеатр», Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка)
- «Піна днів» (ФОП Кравченко, «Дикий театр»)
- «Сон літної ночі» (Київський академічний драматичний театр на Подолі)
За найкращу камерну виставу (до 150 глядачів)
- «1900-й. Легенда про піаніста» (Одеський академічний музично-драматичний театр імені В. Василька)
- «Довірливі розмови» (Український малий драматичний театр)
- «Камінний господар» (Київський академічний театр на Печерську)
- «Клуб «Зневіра» (ГО «Мистецька Майстерня Драбина», Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки)
- «Кортес» (Київський академічний театр «Золоті ворота»)
- «Мольєр. Анатомія» (Львівський академічний молодіжний театр імені Леся Курбаса)
- «П’ять пісень Полісся» (Театр «ГаРмИдЕр» (ГО «Творче об’єднання «ГаРмИдЕр»))
- «Соломія» (ГО «Центр крос-мистецьких комунікацій», Київський академічний театр на Печерську)
За найкращу виставу для дітей
- «Жираф Монс» (Харківський державний академічний театр ляльок ім. В. А. Афанасьєва)
- «Івасик-Телесик» (Рівненський академічний обласний театр ляльок)
- «Скрудж. Різдвяна історія» (Рівненський обласний український музично-драматичний театр)
- «Скрудж та Різдвяне диво» (Дніпровський академічний театр драми і комедії)
- «Тореадори з Васюківки» (Київський академічний театр юного глядача на Липках)
За найкращу музичну виставу у жанрі опери/оперети/мюзиклу
- «Джереґеля. ВеснянОчки» (Перший академічний український театр для дітей та юнацтва)
- «Карпатський вестерн» (ГО «Фестивальний центр «Золотий Дюк», Одеський академічний музично-драматичний театр імені В. Василька)
- «Піноккія» (Культурно-мистецька фундація «DUSHA|UA», Київський муніципальний академічний театр опери і балету для дітей та юнацтва)
- «САД Божественних Пісень. Розмова птахів» (Львівський академічний муніципальний театральний, художньо-дослідницький та освітній центр «Слово і голос»)
- «Тигролови» (Київський національний академічний театр оперети)
За найкращу танцювальну виставу і виставу фізичного театру
- «Косачка» (ФОП Лопата Юлія Сергіївна)
- «Люлі» (ФОП Водзянська Світлана Анатоліївна)
- «Тіні забутих предків» (Львівський національний академічний театр опери та балету імені Соломії Крушельницької)
За найкращу виставу на перетині театральних жанрів, мистецького синтезу і перформативних форм
- «Веселка на Салтівці» (Театр «Нафта»)
- «Дзяди» (Івано-Франківський національний академічний драматичний театр ім. Івана Франка)
- «Сто перших слів» (Львівський академічний драматичний театр імені Лесі Українки)
За найкращу виставу-рефлексію на події російсько-української війни
- «Борщ. Мій рецепт виживання» (ГО «Центр розвитку театру «Час Т»», Хмельницький обласний академічний музично-драматичний театр імені М. Старицького)
- «Величне століття. Веселе» (Чернівецький академічний обласний музично-драматичний театр імені Ольги Кобилянської)
- «Військовий концерт» (ФОП Гриценко О.О., Театр Драматургів)
- «Доця» (ФОП Білиць Ігор Костянтинович, Національний академічний український драматичний театр імені Марії Заньковецької)
- «Зелені коридори» (ГО «Асоціація розвитку культури та мистецтва», Київський академічний драматичний театр на Подолі)
Детальніше про Фестиваль-Премію на сайті.
За додатковою інформацією звертайтесь:
Тел. +38 044 279 65 49; +380632178033