З 2 по 8 липня 2023 року в Івано-Франківську відбудеться перша резиденція IV Лабораторії драматургії, яку організовує Національна спілка театральних діячів України за підтримки Українського культурного фонду.
Тема ІV Лабораторії: «Як говорити про війну у драматургічних текстах». Мета заходу – створення актуальних якісних п’єс, налагодження співпраці між режисерами і драматургами, збільшення присутності сучасної української драматургії в театрах України та за кордоном.
Проєкт засновано 2019 року за ініціативи Голови НСТДУ Богдана Струтинського: «Нині, під час повномасштабної війни, багато театрів прагне говорити з публікою про наболіле, про наше сьогодення, але не всі розуміють, як саме це робити, які теми можна, а які не варто піднімати, як подавати тему війни, аби не травмувати. Та сама історія з драматургами. Тому важливо нині дати інструменти і вектори роботи, аби на світ з’явилися нові якісні тексти на тему війни, які спонукали би до нових постановок».
Кураторами IV Лабораторії є відомі і популярні українські драматурги Павло Ар’є та Лєна Лягушонкова.
«Наша драматургічна лабораторія – місце концентрації неймовірної сили неймовірних митців. Цю силу ми хочемо направити на перемогу добра, нашу перемогу», – саме такою бачить цьогорічну Лабораторію Павло Ар’є, українсько-німецький драматург і перекладач, режисер та актор, лауреат конкурсу «Коронація слова 2011», учасник міжнародної програми British Council Ukraine та театру Royal Court (Лондон), номінант премії «Berliner des Jahres 2022». Під його уважним наставництвом пройшли попередні три Лабораторії, на яких було написано близько 30 нових п’єс.
«Хто розповідає історії, той управляє всім. Напиши свою – стань володаркою/володарем світом, не привертаючи уваги санітарів», – так звучить мотивація для участі у ІV Лабораторії від Лєни Лягушонкової, лавреатки премії «Краща молода драматургиня Європи 2022 року» від Schauspiel Stuttgart (а це майже «Оскар» в царині європейської драматургії). На І і ІІ Лабораторії драматургії вона була учасницею, написала п’єси «Чапаєв і Василіса» та «Чума». Вже на ІІІ Лабораторію вона була запрошена як співкураторка Павла Ар’є. На ІV Лабораторію Лєна вже розробила кілька воркшопів і лекцій.
За попередньою реєстрацією організаторами було відібрано 12 учасників: 6 драматургів (Оксана Гриценко, Ганна Захожа, Лєна Кудаєва, Ольга Мацюпа, Олег Михайлов, Анастасія Пугач) та 6 режисерів (Іван Данілін, Дмитро Леончик, Дмитро Некрасов, Катерина Парфир’єва, Аліна Рашко, Олена Ткачук).
Лектором IV Лабораторії запрошено драматургиню і письменницю Ірину Гарець. З 2011 року її п’єси у шорт-, лонглістах і є переможцями міжнародних та вітчизняних драматургічних конкурсів та фестивалів. Вона є керівницею Театру сучасного діалогу у Полтаві, кураторкою, авторкою освітніх та театральних проєктів, засновницею порталу сучасної української драматургії UKRDRAMAHUB, співзасновниця Театру драматургів та фестивалю «Липневий мед». Ірина була лекторкою І Лабораторії і учасницею ІІІ Лабораторії драматургії НСТДУ. Її п’єси поставлені на сценах багатьох українських театрів, тож їй є чим поділитися з учасниками та учасницями IV Лабораторії: «Співпраця режисера/ки і драматурга/гині буває плідною, красивою і змістовною, а буває кривавою. Я нарахувала 14 своїх спільних робіт з різними режисерами і режисерками. Так що поділюся суперсилою як залишитися живими, не вбити партнера чи партнерку по роботі і навіть отримати задоволення від співпраці».
Тема цьогорічної Лабораторії «Як писати про війну» апріорі вимагає зустрічі і консультації з високопрофесійним психологом. Для цього було запрошено Оксану Татарин – дипломовану спеціалістку в області психології. Вона пройшла сертифікований курс «Психотерапія травм», є практиком, майстром і тренером «Нейролінгвістичного програмування». 2022 року закінчила курс «Робота з ПТС у військових та робота з родинами військових». Після повномасштабного вторгнення надавала волонтерську допомогу. У Оксани є досвід спілкування з військовими з передової. Вона активно підтримує дружин бійців.
На Лабораторії буде розглянуто безліч питань, які на сьогодні є «гарячими», назрілими і злободенними як для творців театру, так і для глядачів:
- які теми варто / не варто порушувати і коли саме,
- як фіксувати реальні історії та спілкуватися зі свідками,
- що в тексті та постановці може ретравматизувати,
- як говорити про війну в Україні і за кордоном, на великих і камерних сценах тощо.
Перша резиденція буде проходити у затишному креативному просторі у самому серці Івано-Франківська. На першій резиденції заплановані семінари та майстер-класи, на другій (відбудеться у вересні) – робота над створеними текстами, консультації з кураторами, воркшопи. Заключний етап IV Лабораторії – перформативні читання створених п’єс.
В основу візуалізації проєкту лягли малюнки драматургині і художниці Людмили Тимошенко, створені спеціально для IV Лабораторії драматургії: «Образ корови, яка пасеться у жовтому полі неподалік від сільських мазанок для мене є чимось, що найбільше втілює картину мирного життя. Тінь винищувача на зображенні руйнує цей образ, створюючи відчуття катастрофи, наслідки якої в осяжному майбутньому передбачити важко. Корови про це нічого не знають, але на їхні страждання це не впливає жодним чином».
Довідка: Засновником та організатором «Лабораторії драматургії НСТДУ» є Національна спілка театральних діячів України (Голова Богдан Струтинський). Проєкт покликаний створювати нові круті та сучасні, а головне професійні п’єси та сприяти їх сценічному втіленню. Перша Лабораторія НСТДУ відбулася у 2019 році і була присвячена п’єсам для дітей. Учасники прослухали курс лекцій від 7 тренерів з України та Польщі, створили 11 драматургічних текстів для дитячої аудиторії. На Другій Лабораторії НСТДУ, яка проходила у 2020 році, драматурги писали п’єси для різних вікових категорій і видів театру. В результаті було створено 10 п’єс, які були прочитані на фінальному етапі Лабораторії – Фестивалі сучасної драми. На Третій Лабораторії НСТДУ учасники вчилися писати інсценівки, адаптації, трансформації чужих літературних творів і створили 11 текстів. З моменту заснування Лабораторії написано більше тридцяти п’єс і багато з них вже отримали своє сценічне втілення на театральних сценах України! А також створено Бібліотеку української драматургії (на сьогодні у базі 80 авторів та 392 п’єси), яка постійно поповнюється іменами нових драматургів та новими текстами.