Іранські дрони: постачання в рф можуть здійснюватись через Сирію і Таджикістан

З недавніх пір іранський кейс став дуже актуальним для України. Що не дивно з огляду на атаки, які росіяни проводять за допомогою іранських дронів.

Як відомо, російські окупанти останнім часом масово застосовують для ударів по Україні дрони-камікадзе, які фахівці ідентифікують як іранські “Shahed-136” і “Mohajer-6”.

21 жовтня Служба безпеки України відкрила кримінальне провадження щодо постачання в росію іранських дронів “Shahed-136” і “Mohajer-6”, а також балістичних ракет малої дальності “Fateh-110” та Zolfaghar.

Але з приводу російсько-іранського військово-технічного співробітництва в цілому та постачання дронів зокрема важливо дещо зрозуміти.

По-перше, два заводи з їхнього виробництва були розміщені на території Сирії.

Нагадаю, 22 липня Армія оборони Ізраїлю завдала ракетного удару по підприємству, на якому за іранськими технологіями збиралися безпілотні літальні апарати. Об’єкт було повністю зруйновано. Крім того, в результаті ракетного удару були ліквідовані іноземці та члени угрупування “Хезболла”.

Крім того, 22 жовтня Ізраїль завдав авіаційного удару крилатими ракетами по аеропорту в Дімасі, який використовувався для збирання дронів за іранськими технологіями. Примітно, що члени проіранського угрупування “Хезболла” проводили в районі аеропорту бурові роботи для зберігання іранської стратегічної зброї.

Ці факти дають можливість офіційному Ірану заявити, що він не має відношення до виробництва та постачання безпілотників у рф.

Саме тому світська влада дає зрозуміти, що до виробництва дронів, ймовірно, має відношення проіранська “Хезболла” або Корпус вартових ісламської революції (КВІР), який фактично є державою в державі. Так, наприклад, міністр закордонних справ Ірану Хосейн Амір-Абдоллахіан вже заперечив той факт, що його країна постачає росії БПЛА для використання у війні проти України. Більше того, він висловив готовність обговорити це питання на зустрічі з українськими представниками.

І це стала тактика офіційного Ірану. Ситуація зі збиттям у його небі українського “Боїнга” вже мала б нас чогось навчити.

По-друге, слід розуміти, що за інформацією спецслужб країн Заходу, постачання в рф озброєнь і технологій з Ірану здійснюються з сирійського порту Тартус. З огляду на те, що з 26 лютого Туреччина запровадила заборону проходження через Босфор і Дарданелли військових кораблів, поставки здійснюються цивільними судами ТОВ”Оборонлогістики ” – підприємства, підпорядкованого міноборони росії. Офіційний представник США заявив, що американський уряд вважає, що Росія використовувала торговельні судна для переміщення військових вантажів через Чорне море, що повторює звіти європейської розвідки.

Крім того, у травні 2022 року головнокомандувач збройними силами Ірану, генерал Мохаммад Багері був присутній на відкритті  заводу з виробництва безпілотників Ababil-2 у Таджикистані.

Тобто виробництво дронів розміщено на території Сирії і Таджикістану. Ним фактично займаються фахівці КВІР, транспортування в рф йде з сирійських портів. Саме це дає можливість світській владі Ірану спростовувати свою причетність до цих поставовок своїх БПЛА в рф.

По-третє. Що стосується нібито постачання до росії іранських балістичних ракет класу “земля-земля”.

16 жовтня The Washington Post із посиланням на представників безпеки США та союзників, оприлюднило інформацію про те, що  Тегеран направив офіційних осіб до Росії 18 вересня для завершення умов додаткових поставок зброї, включаючи два типи іранських ракет класу “земля-земля”.

Утім міністерство оборони США наразі не може підтвердити інформацію про те, що Іран уклав із Росією угоду про продаж ракет класу “земля-земля” на додачу до ще більшої кількості безпілотників.  18 жовтня на брифінгу речник Пентагону бригадний генерал Патрик Райдер повідомив, що бачив повідомлення у ЗМІ. Але у нього немає ніякої інформації, яка б це підтверджувала.

Наразі гостро стоїть питання відновлення ядерної угоди, в якій світська влада Ірану дуже зацікавлена. Зокрема на тлі внутрішніх протестів, які дають змогу кардинально змінити ситуацію у цій державі. Послабити теократичну (духовну) владу (аятол) та посилити умовно демократичну світську владу.

Варто зауважити, що у 2020 році ООН не продовжила ембарго на продаж і купівлю зброї Іраном. Це рішення фактично зняло всі юридичні заборони для Тегерана, щоб експортувати свої безпілотники.

В свою чергу Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що “Росія отримала від Ірану десятки цих БПЛА, і ще більше потенційно перебувають у розробці”.

 

Д. Снєгирьов

Comments are closed.