Москва оголосила персонами нон грата 20 співробітників посольства Чехії. Дипломати повинні покинути країну до кінця дня 19 квітня.
Як розповів глава міжнародного відділу адміністрації чеського президента Рудольф Йіндрак, після висилки в посольстві залишиться працювати всього п’ять осіб. За його словами, з Росії вислали всю політичну частину диппредставництва. «На те, щоб вони покинули територію РФ, їм надано 24 години, тоді як вислані з Чехії російські дипломати отримали 48 годин», – вказав чиновник.
Раніше Чехія вислала 18 росіян через підозри у співробітництві з російськими спецслужбами.
Дії Москви стали відповіддю на аналогічне рішення чеської сторони. 17 квітня Прага оголосила, що висилає з країни 18 російських дипломатів. Їх підозрюють в роботі на російські спецслужби, які Чехія вважає причетними до вибуху в Врбетице у 2014 році.
«Є обґрунтована підозра в причетності російських офіцерів до вибуху складу боєприпасів у Врбетице у 2014 році. Було завдано величезної шкоди. Але перш за все – там загинули два наших співвітчизника», – заявив чеський прем’єр-міністр Андрій Бабіш.
Вибух стався 16 жовтня 2014 року. Вибухнули, ймовірно, десять тисяч кілограмів боєприпасів, включно з ракетами середньої дальності. У результаті загинули двоє людей. Причина вибуху досі залишалася невідомою; за однією з версій, він стався через недбалість робітників. Крім того, 3 грудня того ж року під Врбетице стався другий вибух на складі, де теж зберігалося понад десять тонн вибухових речовин.
За підозрою в диверсії чеська поліція оголосила в розшук росіян Петрова і Боширова, відомих по «справі Скрипаля»
Представники чеських спецслужб заявили, що на місці вибуху у Врбетице у жовтні 2014 року нібито знаходилися росіяни Олександр Петров і Руслан Боширов, яких Лондон звинувачує в отруєнні колишнього співробітника ГРУ Сергія Скрипаля в 2018 році. У заяві спецслужби йдеться, що два росіянина відвідали склад, який був проданий з аукціону іноземним покупцям, за день до вибуху і заклали там вибухівку.
Поліція Чехії оголосила Петрова і Боширова в розшук. Ордер видав Національний центр по боротьбі з організованою злочинністю Служби кримінальної поліції і розслідувань «у зв’язку з розслідуванням обставин тяжкого злочину». За твердженням поліції, Петров і Боширов у жовтні 2014 року в’їжджали на територію Чехії.
За версією слідства, російська розвідка планувала організувати вибух після того, як боєприпаси будуть доставлені в Болгарію. Передбачається, що вантаж призначався підприємцю Еміліану Гебреву, якого намагалися отруїти в 2015 році. Болгарія в спробі отруєння звинуватила російську сторону. ЗМІ також вказують, що склад міг повністю належати Гебреву, бізнесмен нібито продавав зброю і боєприпаси владі України.
Скрипаль і його дочка Юлія були знайдені без свідомості на лавці в британському Солсбері 4 березня 2018 року. Фахівці з’ясували, що вони були отруєні нервово-паралітичною речовиною «Новачок». Лондон звинуватив у трагедії Москву і назвав передбачуваних винуватців – Петрова і Боширова. Згідно з розслідуванням Bellingcat і The Insider, Боширов насправді є кадровим співробітником російської військової розвідки полковником Анатолієм Чепігою, а Петров – військовим лікарем, співробітником ГРУ Олександром Мишкіним.
Росія ж вважає звинувачення абсурдними. У МЗС Росії був викликаний посол Чехії Вітезслав Півонька. Йому висловили рішучий протест у зв’язку з висилкою дипломатів і звинуваченнями в причетності до вибуху на складі боєприпасів.
У Вашингтоні підтримали рішення Чехії щодо висилки російських дипломатів. «США підтримують Чехію в її рішучому відповіді на підривні дії Росії на чеській території», – зазначив представник Держдепартаменту Нед Прайс. Він додав, що необхідно діяти рішуче у відповідь на дії Москви, «які ставлять під загрозу територіальну цілісність, енергетичну безпеку або життєво важливу інфраструктуру наших союзників і партнерів».
Через дипломатичний скандал «Росатом» може втратити контракт в Чехії.
Одним з наслідків звинувачення російських спецслужб в причетності до вибуху з великою ймовірністю стане заборона на участь російської держкорпорації «Росатом» в тендері на будівництво нового енергоблоку АЕС «Дуковани». Про це заявив віце-прем’єр Чехії і глава Мінпромторгу Карел Гавлічек.
В інтерв’ю газеті Pravo він оголосив про швидке, протягом найближчих декількох днів, офіційне виключення російської держкорпорації «Росатом» з числа кандидатів на будівництво АЕС «Дуковани» на південному сході республіки. За його словами, участь компанії в якості субпідрядника також буде неможливою: ніхто із запрошених до тендеру кандидатів не стане задіяти представників Росії.
До цього Гавлічек відзначав, що дані про причетність Росії до вибуху – дуже серйозна інформація, і будь-яка подібна дія, в разі його підтвердження, повинна мати свої наслідки. Він додав, що чеська влада прийматиме рішення про участь іноземних компаній у тендерах на підставі інформації від спецслужб країни.
Контррозвідка і розвідка Чехії протягом довгого часу домагаються від уряду відсторонення російських компаній від конкурсу через потенційні загрози національній безпеці.
НАТО підтримує Прагу в розслідуванні дій російських спецслужб.
Альянс пояснив, що вважає зловмисними дії російських дипломатів, висланих з країни за підозрою в роботі на спецслужби і організації вибухів у Врбетице в 2014 році. Вони «відповідають моделі небезпечної поведінки Росії», заявив представник НАТО. «Альянс висловлює підтримку близьким загиблих під час вибуху в Врбетице. Винні мають бути притягнуті до відповідальності », – йдеться в повідомленні.
Leave a Reply