ІІ Міжнародний конкурс вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва»: нові імена, нові надії

Гала-концерт ІІ Міжнародного конкурсу вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва»

З історії конкурсу 

Здавалося б, для чого Україні ще один Міжнародний конкурс вокалістів? Кому це потрібно і кому вигідно? Річ у тім, що вітчизняна нива не така вже й щедра на подібні мистецькі заходи. Серед найвідоміших: Міжнародний конкурс вокалістів імені  Бориса  Гмирі, Міжнародний музичний конкурс  імені Миколи Лисенка, Міжнародний конкурс оперних співаків імені Соломії Крушельницької, Міжнародний конкурс вокалістів пам’яті Антоніни Нежданової, відкритий міжнародний музичний Маратон пам’яті Героя України  Василя Сліпака.

Як розповідають організатори конкурсу – голова Азербайджанського культурного центру імені Мусліма Магомаєва, народний артист України, Гурбан Аббасов і українська співачка, телеведуча Наталя Кудряшова, ідея щодо проведення такого конкурсу в Україні з’явилася давно. Ідею підтримали громадські об’єднання азербайджанців України, адже  азербайджанська діаспора є однією з найбільших національних меншин. Це близько 500 тисяч азербайджанців. Крім того для України та Азербайджану спільними є безпекові виклики. Саме події останніх років не сприяли проведенню конкурсу. Лише 2018 року після перемовин з керівництвом міста-курорту Трускавець вдалося якісно організувати і гідно провести перший конкурс. Перефразовуючи відомий афоризм, можна з впевненістю сказати: перше враження було настільки схвальним і результативним, що конкурс отримав другий шанс справити перше враження на вдячних глядачів. Такий успіх став приємним компліментом  на адресу його засновників і додав снаги  у непростій, часом  виснажливій, але благородній  справі.

 Пристрасті навколо

Хоча історія конкурсу ще зовсім коротка, але пристрасті навколо вирують неабиякі. Цьогоріч опозиційні до мера містяни подали петицію з вимогою скасувати проведення Міжнародного конкурсу вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва», мотивуючи тим, що в Україні є достатньо своїх достойних імен.

Очевидно, що не пускати в місто конкурс вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва» – це свідомо перешкоджати його економічному і культурному розвитку. Потенціал курорту зростає тоді, коли його відвідує якомога більше туристів. Вони залишають на відпочинку чималі кошти, роблять місту промоцію. Світовий досвід свідчить, що міста-курорти, де проходять подібні заходи, мають привабливий вигляд, хорошу інфраструктуру, зберігають та примножують культурні та історичні пам’ятки. Чим більше відпочиваючих, тим більший зиск для місцевого бюджету. Це робочі місця, це бажання інвесторів вкладати кошти, розвивати соціально-культурну сферу, сферу послуг та розваг. У підсумку – це покращання індексу туристичної привабливості міста.

На зустрічі з журналістами міський голова Андрій Кульчинський зокрема зазначив:  «Наші гості з Азербайджану  – серед лідерів відпочиваючих у Трускавці. Через культурну сторону ми можемо залучити ще більше охочих… Це найкраща реклама міста.  Великий крок ми зробили, в тому числі завдячуючи конкурсу, що відкрили авіарейс  Лоукост  два рази на тиждень зі Львова в Баку. Це в рази зменшує вартість перельоту».

«За підтримки держави в Азербайджані у відповідь на заснування конкурсу «Пам’яті Мусліма Магомаєва» з великим розмахом пройшли «Українські вечорниці». Азербайджанські діти співали українських пісень», – додала  співорганізаторка конкурсу Наталія Кудряшова.

Дійсно до Трускавця, що вже став природним, енергетичним містком між культурами і народами у самому серці Європи, приїжджають люди з усього світу відновлювати не тільки фізичне здоров’я, але й духовне. Туристи з Азербайджану (16 %) посідають друге місце за відвідуваністю, віддаючи  першість Польщі (44 %). Відповідно Білорусії (9 %), Молдови (7 %), Ізраїлю (5 %), Литви (3 %), інші (16 %).

Власне у Трускавці інтернаціональне курортне середовище передбачає проведення культурно-мистецьких, розважальних, спортивних заходів, фестивалів, конкурсів, концертів. Якщо враховувати загальну кількість щорічних заходів, то вийде цифра в декілька сотень. Три літа поспіль у місті проходить триденний Фестиваль польсько-української культури, традиційними стали Трускавецький міжнародний кінофестиваль «Корона Карпат», чемпіонат України з гірських автоперегонів «Rally Galicia». Тому логічним був вибір Трускавця для проведення Конкурсу пам’яті  одного з найвидатніших співаків XX століття – Мусліма Магомаєва, творчість якого стала частиною не тільки національної, але й світової культури, співака, який свого часу неодноразово приїздив з гастролями до  цього чудового міста-курорту.

Конкурс – нові імена, нові надії

 У ІІ Міжнародному конкурсі вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва»  з 5 по 8 грудня взяли участь 18 виконавців з України,  Молдови, Литви, Казахстану. На фінал конкурсу були запрошені ті виконавці, що набрали найбільшу кількість балів за результатами «сліпого» відбору.

Ось повний список учасників: В’ячеслав Березняков (м. Херсон), Зябченко Діана (м. Вінниця), Майборода Андрій (м. Тирасполь, Молдова), Українець Ірина (Хмельницька область), Федоровська Ірина (м. Хмельницький), Онучко Анастасія (м. Шостка), Чайка Вікторія (Волинська область), Андрощук Сергій (м. Запоріжжя), Дєєв Олексій (м. Київ), Лещов Роман (м. Кам’янське Дніпропетровської обл.), Король Тарас (Полтавська область), Воронов Дмитро (м. Вишгород Київської області), Яницька Людмила (м. Київ), Скірко Антон (м. Кривий Ріг Дніпропетровської обл.), Лозовий Максим (Херсонська область), Акбота Молдогаінова ( Казахстан), Айбар Хайрханов ( Казахстан), Егле Марія Клінц ( Литва).

Процедуру відбору коментує член журі  Олександр Дяченко, народний артист України, завідувач кафедри сольного співу Національної музичної академії імені П.І. Чайковського, соліст Національної опери України, професор: «На «сліпо­му» прослуховуванні ми вибирали таких виконавців, які б могли, як і Магома­єв, професійно заспівати і оперну арію, і естрадну пісню… Ми не знаємо ні імен, не бачимо відео чи інших картинок конкурсантів. Ми слухаємо аудіозапис за такими критеріями: сприймаємо по голосових даних, по рівню вокальної підготовки, оцінюємо по 12-ти бальній системі. Виставляємо бали. Потім ці бали підсумовуємо і отримуємо результат».

Зі сцени Народного дому Трускавця лунали арії з відомих опер, пісні з репертуару Мусліма Магомаєва. Це було справжнє свято музики, духовності, естетики. Професіоналізм, майстерність виконання, найкращі мелодії і неповторні голоси наповнювали  атмосферу всеохоплюючою магією високого, пануючого над світом, порядку. Це – незабутні враження, це – емоції на межі реального… Двері Народного дому були відкриті для всіх охочих: і гостей, і трускавчан. Тому дуже шкода, що в залі залишалося достатньо вільних місць. Виступи всіх конкурсантів глядачі зустрічали оплесками, однаково тепло і захоплено. Хоча, звичайно ж, кожен з глядачів визначав свого фаворита. Чи співпав вибір, дізнатися можна було у день закриття конкурсу.

Після чотириденного змагального марафону зі сцени трускавецького будинку культури на гала-концерті, який пройшов з величезним успіхом у супроводі симфонічного оркестру Sinfonietta Дрогобицього музичного коледжу ім. В. Барвінського під батутою диригента Романа Багрія, були оголошені переможці.

1 премія – Лещов Роман, соліст Київського муніципального академічного театру опери та балету для дітей та юнацтва;

2 премія – Хайрханов Айбар, соліст Західно-Казахстанської обласної філармонії та Воронов Дмитро соліст Київського Національного театру оперети;

3 премія  – Майборода Андрій студент Одеської Національної музичної академії та Українець Ірина викладач вокалу Київської муніципальної академії музики ім. Р. Глієра.

Дипломанти – Зябченко Діана студентка Київської Національної музичної академії та Чайка Вікторія студентка  Волинського державного коледжу культури і мистецтв.

Для конкурсантів були визначені ще й спеціальні призи:

Диплом за найкраще виконання української пісні «Дивлюсь я на небо» та цінний подарунок від Державної Нафтової Компанії Азербайджанської Республіки «SOCAR» отримав Хайрханов Айбар (Казахстан). Відзнаку вручав Директор Державної Нафтової Компанії Азербайджанської Республіки «SOCAR» в Україні Азі Асланов.

Сертифікат на виступ на найвідомішій світовій сцені Карнегі Холл Воронову Дмитру (Україна) вручала продюсер, член делегації ООН 63 сесії ООН в Нью-Йорку Ірина Самсоненко.

Премію у розмірі 10 000 гривень від видавничої групи MEDIA LIGHT GROUP отримав Максим Лозовий. ЇЇ вручав директор видавничої групи MEDIA LIGHT GROUP Іван Шевалгін.

Цінні подарунки від Об’єднаного Конгресу азербайджанців у Дніпропетровській області вручав голова Об’єднаного Конгресу азербайджанців у Дніпропетровській області Наджаф Ахмедов. Подарунки отримали Дмитро Воронов та Максим Лозовий.

Підсумовуємо напрацьоване

Враженнями від конкурсу поділилася під час підсумкової прес-конференції член журі Людмила Божко, народна артистка України, завідувач кафедри академічного співу Львівської Національної музичної академії імені М. Лисенка, солістка Львівської Опери:  «Маю за честь бути запрошеною членом журі вдруге. У мене склалася певна думка. Цей конкурс поєднав багато різних напрямків. Один із них показує, в якому стані знаходиться класичний вокал, мистецтво співу у нас в Україні. Мушу підтвердити абсолютно без всяких натяжок, що вокал класичний  і естрадний знаходиться на дуже високому рівні. Ніхто не відмовляє в житті естрадному вокалу, але якщо так подивитися, то найбільшого успіху досягли ті, хто починали з постановки голосу, закінчили, академію, консерваторію. Ті найбільше себе проявили і в естраді. І тут іде лінія від Мусліма Магомаєва. Готуючись до цього конкурсу, зараз молодь звертається і буде звертатися до мистецтва Мусліма Магомаєва, відтворюючи спів, збагачуючи себе».

Репертуар співака багатий українськими піснями на вірші відомих поетів, таких як Юрій Рибчинський, Ігор Шамо. Він дружив з видатними українськими артистами Анатолієм Солов’яненком, Дмитром Гна­тюком, з  якими стажувався у мілансько­му театрі «Ла Скала». У той час, коли українці не мали доступу до світових сцен, саме Муслім Магомаєв виконував на цих сценах укра­їнські пісні – «Дивлюсь я на небо», «Коха­на» та інші.

Голова журі конкурсу Гурбан Аббасов, виступаючи на підсумковій прес-конференції наголосив, що конкурс професійних вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва» показав Україну в очах світу  мультикультурною країною, яка шанує митців світового рівня.  Конкурс виконав головну  мету: виявив нові таланти    оперних вокалістів,  протягом конкурсних днів знайомив публіку з шедеврами світової пісенної класики та пропагував українську музику. А ще – сприяв розширенню міжнародних   культурних   зв’язків.

Культурне співробітництво,  культурний  розвиток, повноцінна  національна спадщина якнайширше характеризують духовний стан  суспільства –  фундамент, на якому тримається спільний національний дім. Організатори та партнери конкурсу впевнені, що популяризація творчості «відданого Орфея», приклад, який гідний наслідування молодими артистами. Проведення пісенного конкурсу на честь великого співака спонукає підняти золоті пісенні скарби, що вже стали історією, вдихнути нове життя у шедевральну класику геніального маестро.

Минуле – це книга, зміст якої зрозумілий тому, хто вміє читати. Респект фундаторам конкурсу, які  збагнули зміст і взялися за цю нелегку справу з завзятістю молодих і досвідом професіоналів.

Тож потрібно вже готуватися до нового ІІІ Міжнародного конкурсу вокалістів «Пам’яті Мусліма Магомаєва».

Тамара Маркелова, фото: Віктор Ковалевський

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*

code