11 березня – День відновлення незалежності Литви

Сьогодні Литва відзначає 32-у річницю відновлення незалежності держави. 11 березня 1990 року Верховна Рада країни, висловлюючи волю литовського народу, ухвалила рішення про відновлення державності Литовської Республіки, якої була позбавлена у 1939 році згідно з пактом Молотова-Ріббентропа.

 

Понад 100 років тому Литовська Республіка проголосила свою незалежність. 16 лютого 1918 року була ухвалена Декларація про незалежність держави.

Однак незалежною Литва пробула лише до 1939 року, коли 23 серпня, згідно з пактом Молотова-Ріббентропа, її територія відійшла Німеччині. 28 серпня того ж року угоду переглянули, і Німеччина віддала Литву Радянському Союзові.

Тільки через півстоліття Литва відновила свою незалежність. 11 березня 1990 року був ухвалений Акт про відновлення незалежності Литовської держави та про її вихід зі складу СРСР. Радянський Союз визнав незалежність Литви через рік, у вересні 1991 року.

 

Традиційно урочисті заходи з нагоди свята відбувалися в Україні у рамках «Днів Литви в Україні», у перебігу яких Литва зазвичай презентувала свою культуру, мистецтво, історію та економіку. У цей важкий для України час, нажаль, неможливо провести на відповідному рівні відзначення 32-ї річниці відновлення Литовської держави. Але український народ пам’ятає цю важливу дату. Україна і Литва – це суспільство вільних людей. Ми вітаємо братній литовський народ, з яким нас пов’язують  тісні зв’язки протягом століть.

Сьогодні честь Європи Україна захищає стійко і мужньо, стримуючи віроломного ворога. Світ бачить боротьбу Давида з Голіафом.

У своєму вітальному зверненні до співвітчизників Інгріда Шимоніте, прем’єр-міністр Литви зокрема наголосила:

“Давайте відсвяткуємо свободу, допомагаючи народу України. Після війни вільний світ має бути більш правдивим, більш чуйним і солідарним. Це не означає, що не доведеться долати складних викликів, але слова про те, що ми можемо черпати сили з минулого стануть ще міцнішими. Давайте зміцнювати, ростити і захищати наявну свободу. Хай живе вільна Литва і нехай живе вільна Україна!” – такими словами привітала свій народ 11 березня Інгріда Шимоніте.

У Литві з початку російсько-української війни зареєстровано 10 000 тисяч біженців. Зараз у Литві діють три центри реєстрації біженців – в Алітусі, Маріямполі та Вільнюсі. Українців реєструють і у територіальних відділеннях Департаменту міграції. Наступного тижня мають відкрити ще три центри реєстрації українців – у Каунасі, Клайпеді та місті Шяуляй.

Дуже слушно зауважила пані Інгріда Шимоніте у своєму виступі: «Багатий не той, що має багато, а той, хто ділиться».

Дякуємо за підтримку і зичимо всім литовцям успіхів з нагоди державного свята. Маємо триматися разом!

Слава Литві!

Слава Україні!

Comments are closed.