УКРАЇНА В СЕРЦІ МОЇМ. Перто Приступов
Петро Приступов народився 15.07.1946 р., здобував освіту (здебільшого самоосвіту) і складався як музикант у рідному Києві. З 2003 року мешкає у Ерфурті, Німеччина. Громадянин України.
У царині бардівської творчості автор позиціонує себе як композитор, у доробку якого понад 150 пісень на вірші українських, російських, зарубіжних поетів. Та головним своїм покликанням автор вважає складання музики на вірші Григорія Сковороди. Його “Сад Божественних пісень” має 30 віршованих текстів без назв, за номерами. Розпочавши цю роботу у 1974 році автор за 34 роки написав музику до усіх текстів “Саду”. Останні за підрахунком (25; 26; 27) створено відповідно у 2006, 2007 та 2008 роках вже у Німеччині.
Основну збірку пісень (20) було написано на оригінальні тексти Сковороди до 1994 р. Та вже з 1980 року деякі з них звучали на поетичних та музичних вечорах, спочатку у супроводі гітари, а з 1983 – у супроводі кобзи, яка дуже природно підключилася до барокового слова поета.
У 1994 році автором музики було зроблено переклад текстів на сучасну українську мову. У перекладах свідомо збережена архаїка, відмовившись від якої, можна було втратити дещо суттєве, першоджерельне, що вже несла у собі музика. 1996 року було зроблено випуск аудіоальбому “Сад Божественних пісень” на касетному носії. Пісні швидко розійшлися. Наступні випуски йдуть невеликими тиражами на CD.
Репертуар пісень Петра Приступова (Петра Варсави)
«В дні давньої весни…» (слова Леонід Первомайський), «Сонце, прошу тебе…» (Микола Руденко), «Я – дикун…» (Микола Руденко);
на слова Ганни Чубач: «Кораблі моїх днів…», «Котилася торба…», «Якби мені не вітер, а струна…», Українська пісенька для повторення іспанської – Ганна Чубач;
на слова Ліни Костенко: «Чоловіче мій…»,”По-лицю-дощ”;
на слова Григорія Сковороди:
1. «Гей поля…»
2. «Розпошир вдаль зір твій…»
3. «Всякому городу нрав і права…»
4. «Час життя дорогоцінний…»
«Ангели знижайтеся…»
15. «Розвіялись хмари…»
Як автора і виконавця пісень на вірші Григорія Сковороди Петра Приступова було відзначено званням лауреата всеукраїнських фестивалів „Оберіг” та „Білі вітрила”. Його творчий доробок має схвальні відгуки відомих митців та науковців. Наводжу деякі з них:
„Музичним композиціям П.Приступова на вірші Григорія Сковороди надано статусу навчального посібника. Ця робота не має аналогів у світі.” (Академік М.Г. Жулинський).
„Слухаючи музику П.Приступова, забуваєш, що створила її людина ХХ століття. Віриш, що саме так міг би написати сам Сковорода” (Чл.-кор. Академії мистецтв, нар.арт. України Л. Колодуб).
„П. Приступов проникся духом часу, заглибився в мелос другої половини 18 ст. І доніс до сучасного слухача весь чарівний світ сковородинської поезії”. (Чл.-кор. НАН України О.В. Мишанич).
Творчим розробкам П.Приступова надано статус музичного посібника до курсів: „Українська та зарубіжна культура”, „Історія України”, „Українська література”, „Релігієзнавство”, „Музичне виховання”, „Етика”, „Естетика”.
Крім сковородинської теми творчий доробок композитора включає такі музичні цикли:
· «Пою серебряный век» на вірші поетів: А.Ахматова, Б.Пастернак, О.Мандельштам, М.Цвєтаєва, М.Гумильов, М.Волошин, С.Кірсанов, І.Сельвинський, І. Еренбург та ін…
· „Україна в серці моїм” на вірші поетів: М.Руденко, Л.Костенко, Л.Первомайський, Г.Чубач та ін…
· Цикли пісень на вірші зарубіжних поетів: Гарсіа Лорка, Роберт Бернс, Лариса Мюллер, Арсеній Тарковський, Ріна Лівензон, Олена Аксельрод, Фредді Зорін та ін…
· Музична композиція „Реквієм – Бабин Яр”, на вірші Г.Фальковича створена у 1998 році.
Творчість композитора Петра Приступова відома не лише в Україні, але й за її межами, а саме: у Америці, Канаді, Ізраїлі, Болгарії, Греції, Польщі, Германії, Італії, Непалі.
· Для кращого засвоєння учбового матеріалу Петром Приступовим підготовлено одноактна шкільна п’єса за творами Григорія Сковороди, яка має назву: „Всяк є сам, де серцем сам”. Ця п’єса пройшла апробацію у школах №252 та №19 м. Києва і показала, що вона може використовуватися як ігровий матеріал для засвоювання важких програм учнями та студентами.
· У 1990 році було поставлено спектакль „Сад Божественних пісень”, сценарій В.Шевчука, пісні П.Приступова, режисер А.Кужельний, театр „Сузір’я”, яка з успіхом пройшла в Україні та за кордоном.
У 2002 поставлено ще два спектаклі:
· „Відаю людину”, моноспектакль, постановка та виконання П.Приступова.
· „П’ять слів Григорія Сковороди”, духовна містерія, постановка та виконання П.Приступова.
· „Щастя, де ти живеш?”, сценарій С.Майданської, пісні П.Приступова, Національна філармонія, м. Київ.
Матеріал підготувала Тамара Маркелова
Leave a Reply