Коли мова йде про виховання дітей розумними та добрими, батькам потрібно напрацювати одну потужну, але просту звичку. Ця праця не потребує особливих зусиль, займає всього 10-15 хвилин на день і під силу кожній родині.
Коли ми стаємо батьками, ми будуємо грандіозні плани та маємо великі мрії щодо наших дітей. Ми бачимо їх розумними та успішними. Ми хочемо, щоб вони зростали добрими та дбайливими членами суспільства. І було б похвально, якби за кермом вони не забували вмикати потрібний сигнал перед поворотом і не їхали на червоне світло.
На перший погляд – це просте завдання насправді досить складне. Особливо для тієї категорії батьків, які вважають, що день видався вдалим, якщо діти просто не забули почистити зуби. І все ж, настав час налаштувати дітей на успіх у житті. Як же нам ростити розумних і добрих дітей, не перетворюючись при цьому на нудних прісних предків-всезнайок?
Отож, є гарна новина про зв’язок між «ключовими звичками» предків та розвитком їхніх чад. Як з’ясувалося, у батьків є одна магічна «ключова звичка», яка допоможе виховати розумних та добрих дітей. Якщо ви ще не чули про ключові звички, то вони є такою собі елітною категорією звичок, які починають ланцюгову реакцію, впливаючи одразу на кілька областей вашого життя. Тобто, ви можете зосередитися лише на одній ключовій звичці, але відчуватимете одразу кілька позитивних наслідків.
Так, як зазначає Чарлз Дахіґґ, репортер New York Times у «Силі звички», саме ключові звички пояснюють, чому Майкл Фелпс став олімпійським чемпіоном, чому одні студенти перевершують інших, а деякі люди після багатьох років безуспішних спроб нарешті втрачають зайвих 18 кг, стають продуктивнішими в праці та вчасно повертаються додому на вечерю. Як звички впливають на життя? Як, змінивши лише один шаблон поведінки, різні люди змогли досягти успіху: стати директором, придбати будинок, пробігти марафон? В основу цієї книжки лягли інтерв’ю із трьома сотнями науковців і директорів підприємств, дослідження, проведені в десятках компаній. Проаналізувавши все це, автор зрозумів, як кожна людина може контролювати свої звички, щоб досягти успіху.
Найкращим у цій конкретній «ключовій звичці» для виховання розумних та добрих дітей є те, що вона абсолютно безкоштовна, займає всього 10-15 хвилин на день, і під силу кожному із батьків. Оскільки, щоб плекати розумних і добрих дітей, ви не повинні реєструвати свою дитину на дороге навчання або двічі на день показувати їй фільм «Диво». Все, що вам потрібно зробити, це читати їй уголос. Навіть якщо вона вже вміє читати сама. Адже, як показують дослідження, саме читання вголос є тією потужною ключовою звичкою, що допомагає виховувати розумних і добрих дітей.
Але ось що стає перепоною на шляху. У батьків завжди не вистачає часу. У них є білизна, яку треба випрати, їжа, яку треба приготувати, спортзали, шопінги, зустрічі з подругами… Дітям потрібна допомога з домашнім завданням, автомобілю потрібна заміна масла, а ще треба ж принести закуски, щоби було чим похрумкати під час футбольного матчу. Батьки повинні записатися до лікаря, поповнити банківський рахунок і зашити той триклятий шов на одягу, який розійшовся. І так далі.
Саме тому, коли мова йде про читання дітям вголос, батьки схильні надавати цьому завданню вельми низький пріоритет. Під час опитування американських сімей у 2018 році лише 30 відсотків батьків повідомили, що приділяють читанню вголос разом зі своїми дітьми принаймні 15 хвилин на день. Втім, знайти цей час можна. Варто лише усвідомити, що це справді необхідно.
Що ж саме робить читання вголос для дитини?
Дитина чує широке різноманіття слів. І це дуже важливо. Як переконує автор популярного підручника з читання вголос Джим Трелеаз, словниковий запас дитини під час вступу до школи – це єдина дошкільна навичка, що має найбільше значення, оскільки є головним провісником успіху чи невдачі у школі. Звісно, дитина йде в школу, щоб дізнатися нові слова, але слова, які вона вже знає, визначають, скільки з того, що каже вчитель, буде їй зрозуміло. І оскільки більшість пояснень за перші чотири роки навчання є усними, дитина, яка має найбільший словниковий запас, зрозуміє найбільше, а дитина з найменшим словниковим запасом – найменше.
Збільшується мозок дитини. Буквально. Чим більше ви читаєте своїй дитині, тим більше нейронів утворюється та з’єднується в її мозку.
Дитині відкривається шлях до читання на все життя. Читання має важливе значення для процесу навчання, і діти, які мають проблеми з читанням, як правило, мають проблеми з навчанням у школі. Але існує можливість дати дитині цей ключ до успіху в школі та в житті, адже, як стверджує знаменита книжка «Стати нацією читачів»: найважливішою діяльністю для здобуття знань, необхідних для можливого успіху в читанні, є читання дітям вголос.
Поведінка дитини поліпшується. Коли ви читаєте вголос, ви збільшуєте здатність вашої дитини тримати увагу та зосереджуватися. Це навички, які, безумовно, допомагають дитині в школі (та житті загалом). Крім того, читання дитині вголос здатне знизити схильність до агресії.
Будується міцніший зв’язок з дитиною. Діти люблять, коли батьки читають їм уголос через фізичну близькість і емоційний зв’язок, який при цьому виникає. Діти часто розповідають, що для них найособливішим часом із батьками запам’ятався час, проведений разом за читанням. І це має сенс. У нашому напруженому сучасному житті, як часто ми залишаємо все, що робимо, відкладаємо телефони та просто насолоджуємося часом із нашими дітьми? Отож-бо й воно. Крім того, сильний зв’язок із дитиною веде до кращої взаємодії з нею, а це щось, чим батьки можуть скористатися.
Підвищується здатність дитини до емпатії. Коли ви читаєте художню літературу своїй дитини, її мозок буквально живе життям героїв на нейробіологічному рівні. Іншими словами, під час читання ви показуєте своїй дитині різні типи людей і даєте їй можливість поставити себе на їхнє місце. Розвиток емпатії навчить вашу дитини бути другом, який співчуває, партнером, який почує протилежну думку у суперечці, і співчутливою людиною, яка допомагає іншим.
Яка тут мораль? Одна звичка читати вголос вашій дитині починає ланцюгову реакцію всіх цих позитивних результатів і багато іншого. Тож, якщо ви шукаєте секрет виховання розумних дітей – читайте вголос!
Leave a Reply