Прем’єр-міністр Японії Фуміо Кішіда у вівторок здійснив неоголошений візит до Києва, зустрівся з президентом України Володимиром Зеленським та пообіцяв продовжувати підтримувати країну в її боротьбі з російським вторгненням.
Важливо, що візит відбувся перед самітом Великої сімки, який Японія прийматиме в травні, і лише за кілька годин після того, як президент Китаю Сі Цзіньпін прибув до Росії.
Лідери двох країн обговорили намагання Росії посилити свої агресивні дії, нагальні безпекові потреби України, подальший санкційний тиск на Росію та залучення Японії до відбудови України.
Зустріч завершилася підписанням Спільної заяви про особливе глобальне партнерство між Україною та Японією, в якій лідери, серед іншого, «найрішучішим чином засудили незаконну, невиправдану та неспровоковану агресію Росії проти України» та «підкреслили, що воєнні злочини та інші звірства не повинні залишатися безкарними».
На спільній прес-конференції після зустрічі Кішіда оголосив, що запросив Зеленського взяти участь онлайн у саміті G7 у Хіросімі, а український президент сказав, що прийняв це запрошення.
Кішіда пообіцяв поставити Україні нелетальне обладнання на $30 млн через фонд НАТО. (Конституція Японії фактично забороняє Силам самооборони країни надавати військову зброю іноземним силам.) Він також оголосив, що Японія вирішила надати $470 млн односторонньої грантової допомоги для енергетичного та інших секторів України.
Прем’єр-міністр також підкреслив, що Японія надає широкий спектр іншої допомоги для покриття потреб України в розмінуванні, теле- та радіомовленні, освіті, державному управлінні та охороні культурної спадщини.
Зеленський подякував Кішіді за значну безпекову, економічну, політичну та гуманітарну підтримку України з боку Японії, а також за впровадження санкцій проти Росії. Він також подякував Японії за готовність співпрацювати у впровадженні української Формули миру.
Перед зустріччю Кішіда відвідав Бучу, київське передмістя, яке стало символом російських звірств проти мирного населення, поклав квіти до місцевої церкви та вшанував пам’ять загиблих.
«Я обурений цією жорстокістю. Я представляю громадян Японії, щоб висловити свої співчуття тим, хто втратив життя», – сказав він.
Кішіда також сказав журналістам, що Японія «продовжуватиме докладати максимум зусиль для підтримки України у відновленні миру». «Символічно, що свій перший візит в Україну Прем’єр-міністр здійснює саме сьогодні – в день річниці початку визволення українських територій. І розпочав його з Бучі. Ми це дуже цінуємо», – сказав Зеленський на прес-конференції.
Того ж дня посол України в Японії Сергій Корсунський повідомив, що група японських депутатів парламенту від опозиційної партії «Відродження» використала відрахування зі своїх зарплат, щоб створити фонд у розмірі $1,2 млн, на які купили 20 пікапів Toyota Hilux і два контейнери з іншою корисною продукцією для Збройних Сил України.
«Важливо, що у парламенті Японії ми маємо підтримку як провладних партій, так і опозиційних», – підкреслив посол.