“ПІДДОСЛІДНІ КРОЛИКИ” ЗСУ ТА ЛЕГАЛАЙЗ В УКРАЇНІ: ЩО ПИШУТЬ ПРО УКРАЇНУ В Т.ЗВ. “Л/ДНР”

25 жовтня в Україні відбувся перший тур місцевих виборів. Прогнозовано це стало топтемою в українських ЗМІ. Проте медіа окупованої частини України досить мляво відреагували на цю інформаційну подію. Наприклад, сайт ДАН протягом трьох днів (23, 25 і 26 жовтня) не поставив жодної новини на тему місцевих виборів в Україні.

Експерти ІМІ проаналізували, що писали про Україну онлайн-ЗМІ ОРДЛО під час місцевих виборів.*

Головний висновок – засоби масової інформації в ОРДЛО спрямовують свою діяльність на формування в громадян ненависті до України та європейських цінностей.

Українські військові як “піддослідні кролики” та інші фейки про ООС.

Фото – ukurier.gov.ua/

Найбільше новин про Україну в ЗМІ “Л/ДНР” стосувалися ситуації в ООС: 42 % новин пов’язані з цією темою. Це передусім інформація про нібито порушення режиму тиші з боку українських військових. Джерелом у левовій частці цих новин є так званий СЦКК (Спільний центр з контролю і координації режиму припинення вогню). “СЦКК у чинному складі… Як на мене, це капкан, який Росія зуміла запхнути в текст цих домовленостей”, – стверджує співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Олексій Мельник.

Складається враження, що ця структура з представниками ОРДЛО легалізує “Л/ДНР”. Окрім того, представники окупантів можуть подавати неправдиві відомості про ситуацію на лінії розмежування.

Прикладом таких новин є: “ВСУ за сутки один раз нарушили перемирие и один раз допмеры его контроля – СЦКК” / ДАН “ВСУ обстреляли из гранатомета район села Спартак – СЦКК” / НДР
“Украинская армия обстреляла из минометов село Дзержинское на юге ДНР – СЦКК” / НДР
Інформацію із сумнівною достовірністю з лінії розмежування надає ще одна окупаційна структура, так звана Народна міліція: “ВСУ из-за неопытности бойца потеряли беспилотник в районе Золотого – Народная милиция” / ЛИЦ
Ця сумнівна структура подає інформацію і щодо захворілих українських військових, яка суперечить офіційним даним української сторони. Сайт ЛИЦ з посиланням на представників цієї “Народної міліції” пише, що “COVID-19 за неделю унес жизни трех бойцов ВСУ, болеют более 3,5 тыс.”. Натомість українські ЗМІ повідомляють, що хворих на COVID-19 у лавах української армії станом на 25 жовтня 1 388 осіб, а вилікувалося понад 3,5 тисячі військових.

Поряд із повідомленнями про неконтрольоване поширення інфекції у ВСУ та відсутність засобів для лікування хворих сайти ОРДЛО повідомляють, що “Медики ВСУ бастуют из-за нехватки медпрепаратов от COVID-19 – Народная милиция” і “А как же клятва Гиппократа? От больных коронавирусом боевиков ВСУ в Донбассе отказались даже медики”. Водночас, за логікою “Народної міліції”, українські військові спалюють і так дефіцитні препарати проти коронавірусної інфекції: “Представитель Народной милиции уточнил, что поджог склада был совершен “с целью сокрытия недостающих медикаментов, предназначенных для лечения коронавирусной инфекции”.

Однак далі ще цікавіше. За інформацією цієї ж “Народної міліції”, українським військовим для порятунку не залишається нічого, окрім як пити дезінфікувальні розчини: “Трое бойцов ВСУ госпитализированы после употребления дезсредства – Народная милиция”.

Але ж чому все так безнадійно, якщо, за інформацією “Народної міліції”, з’ясовується, що на українських військових випробовують американську вакцину від COVID-19? Як повідомляє представник “ЛНР” Ян Лещенко, “в одной из лабораторий, расположенной в районе населенного пункта Старобельск, на базе медицинского центра Medical City проводились испытания на военнослужащих ВСУ, заразившихся коронавирусной инфекцией, на предмет взаимодействия организма человека с вакциной”.

Проте це не рятує, а, навпаки, вбиває українських “піддослідних кроликів”: “В результате действия вакцины состояние зараженных военнослужащих стремительно стало ухудшаться, один из военнослужащих скончался”, – сказав Лещенко.

Такі фейкові повідомлення, що спрямовані на населення непідконтрольних Україні регіонів, убивають відразу двох зайців. По-перше, це інформація про те, як усе погано в Україні, а по-друге, поширення російського наративу про несамостійність і підконтрольність України Америці. Ніби вже українців використовують як “гарматне м’ясо” для американських медичних та інших експериментів.

Загалом, на сайтах “Л/ДНР” третина інформації про Україну не відповідає дійсності.

Марихуана та ядерна зброя: за що голосували українці на місцевих виборах

Місцевим виборам в Україні на сайтах “Л/ДНР” присвячено в середньому 27 % матеріалів. Водночас у більшості цих новин увагу зосереджено на опитуванні президента.

Наприклад, сайт “Руская весна” назвав новину про опитування президента “Марихуана и ядерное оружие: на Украине стартовали выборы”. І відразу ж надав відповіді на ці запитання: “Пошел нах, наркоман”: появились первые ответы на 5 вопросов Зеленского (ФОТО)”. Особливу увагу сайти “Л/ДНР” присвятили питанню про легалізацію марихуани в медичних цілях: “Спешил проголосовать за “легалайз”: в Одессе наркоман устроил четыре ДТП и снес машину с полицейскими” (що кого болить. – Оцінка авторки).

Так звані експерти “ЛНР” назвали опитування “маніпуляцією” Зеленського для відволікання уваги від реальних проблем: “Проведение “всенародного опроса” является очередной манипуляцией президента Украины Владимира Зеленского с целью отвлечь внимание населения от реальных проблем страны. Об этом заявил заместитель председателя Молодежного парламента (МП) ЛНР Виктор Михайленко”.

Інформація подавалася в контексті абсурдності опитування, і це підтверджували новини на кшталт “Спикер Рады Разумков демонстративно отказался участвовать в опросе от Зеленского”.

Загалом вибори в Україні змальовувалися як якась профанація, що не має нічого спільного з демократичним волевиявленням громадян, таке враження посилювали новин на кшталт “Зеленского с женой атаковала женщина без трусов (ФОТО, ВИДЕО 18+)”, “У них всё хорошо, это у нас всё плохо: реальные итоги выборов в “незалежной”.

У цю картину чудово вписалась і низька явка на місцевих виборах – так, ніби й самі українці не сприйняли це серйозно, – що, власне, і підтверджено словами головного редактора проросійського сайту “Таймер” Юрія Ткачова, які поширив сайт “Руская весна”: “Единственный реальный плюс – всё уменьшающаяся явка на выборы. Это значит, что иллюзия государственного суверенитета и того, что “единственным источником власти является народ”, хоть и медленно, но развеивается”.

Рейтинг Зеленського сильно впав в ОРДЛО, оскільки він не виправдав довіри Кремля і, відповідно, всіх його ставлеників у “Л/ДНР”. Це підтверджують новини на сайтах ОРДЛО, які з неприхованою радістю сприйняли низькі рейтинги партії “Слуга народу” на місцевих виборах: “Слуги народа” провалились на местных выборах”.

Відповідальність за цей “провал” у непідконтрольних Україні регіонах цілком поклали на Зеленського: “Позор, который запомнится надолго”: в соцсетях обсуждают роль Зеленского в проигрыше “Слуги народа”.

Потішили окупантів і високі рейтинги на сході проросійської партії кума Путіна Медведчука “Опозиційної платформи – За життя”: “Партия Медведчука победила на юго-востоке Украины”.

Більшість українців – нацисти, Україна – невдалий проєкт Заходу та інші наративи російської пропаганди в ЗМІ “Л/ДНР”

ІМІ вже неодноразово писав про наративи, які поширює Росія для дискредитації України в очах російського суспільства. Присутні вони й у ЗМІ ОРДЛО, і цього разу вже спрямовані на населення непідконтрольних Україні регіонів.

Один із цих наративів – про тотальний нацизм в Україні. Цей меседж підтверджують новини на кшталт “50 одновременных обысков – украинская полиция нагрянула к нацистам”. Підтверджують ці наративи й деякі проросійські партії, як-от Партія Шарія, агітатори якої нібито відбили атаку нацистів. Ця інформація активно розійшлася сайтами “Л/ДНР”, і заначеній події присвячено 2% новин про Україну.

ЗМІ ОРДЛО та Росії писали: “Нацкорпус умеет бегать, оказывается. Мирные одесситы умеют давать поджопники любителям нападать на мирные акции. Привет одесситам”, – пише “Руская весна” з посиланням на Анатолія Шарія. Проте згодом Нацкорпус цю інформацію спростував: “Сегодня была предпринята попытка натянуть недостающие проценты за счет создания статуса жертвы. “Нападавшие” никакого отношения к Национальному корпусу не имеют. Помимо того, у Нацкорпуса совершенно другая символика”, – йшлося в їхньому повідомлені.

Ще один поширений російський наратив – це підконтрольність України Заходу. Його і зараз продовжують поширювати за допомогою таких новин, як “Украина увеличила зависимость от западных “партнеров”, водночас із посиланням на “українських експертів”. Наприклад, директор Українського інституту політики Руслан Бортник каже, що “несмотря на то, что команда Зеленского провела смену кадров, поставленных Порошенко, это не означает, что Украине удалось ослабить зависимость от западных “партнеров”. Цей експерт є постійним гостем на проросійських ЗМІ в Україні, що належать Медведчуку і, вочевидь, є п’ятою колоною.

Російська історична пропаганда продовжує стверджувати, що Україна – “окраїна” Росії, звідки, мовляв, походить назва країни: “Дело в том, что Украина есть часть Русского мира и восточнохристианской цивилизации. А украинцы (малороссы) всегда были и будут южнорусским народом”, “Однако на данной карте вы не сможете найти ни одной “Украины” или “Оукраины”, пишуть ЗМІ “Л/ДНР”.

Пропагандистські ЗМІ продовжують формувати у своєї аудиторії образ України як третьорядної держави та бідної країни: “МВФ подсчитал, насколько украинцы беднее россиян и белорусов”.

Окремою темою в медіа ОРДЛО є розгром, погане оснащення та криміналізація української армії: “Да, украинская армия в Донбассе применяет самодельные “ударные дроны”, сделанные на коленке из коптеров. Пока самодельные. Но в стане незалежных “ястребов” сейчас наверняка с большим интересом наблюдают за происходящим на Южном Кавказе, примеряя на свои реалии”.

Почти половина техники в одной из бригад ВСУ оказалась не готова к зиме – Народная милиция
Проверка в бригаде ВСУ выявила недостачу 23 тонн дизтоплива – Народная милиция
Небоевые потери ОТГ ВСУ “Север” за неделю составили семь военнослужащих – Народная милиция
Командиры ВСУ разворовывают деньги, собранные для утепления позиций – Народная милиция
Проте криміналітет “рулить” не лише у ВСУ, але і загалом в Україні – на підтвердження цього в інформаційному просторі ОРДЛО розміщують новини:

“Это Украина: на заседании суда семеро заключённых исполосовали себя заточками”. Зокрема, геть абсурдні: “Украина распространяла в ЛНР амфетамин под видом продукции для похудения”.

Джерело: https://imi.org.ua/

*Моніторинг новин проводився 23, 25 та 26 жовтня на таких сайтах: Руская весна, Новороссия, Луганский Информационный Центр, Новости Донецкой Республики, Донецкое Агентство Новостей, ДНР-24. До вибірки потрапили усі новини про Україну, які вийшли на вказаних сайтах за цей період (148 матеріалів).

** Проведення цього дослідження стало можливим завдяки підтримці американського народу, що була надана через проєкт USAID “Медійна програма в Україні”, який виконується міжнародною організацією Internews Network. Зміст матеріалів є виключно відповідальністю ГО “Інститут масової інформації” та необов’язково відбиває думку USAID, уряду США та Internews Network.

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*

code