Падіння ракети в Польщі: чому Захід змінив риторику

Падіння ракети в Польщі, що відбулося 15 листопада, продовжує залишатися топ-темою. Спочатку лунали заяви, що це – одна з російських ракет, випущених по Україні під час масованої атаки. Однак президент США Джо Байден заявив партнерам з G7 та НАТО, що це могла бути ракета від української системи ППО.

Упевнений, що не випадково масований ракетний обстріл України, який, зокрема, призвів до падіння ракети в Польщі, стався саме 15 листопада – під час саміту “Великої двадцятки”. Саміту, який Путін, нагадаю, проігнорував. Акцію було сплановано заздалегідь. І готувалася вона саме під саміт. Тому й невипадкова відсутність на саміті російського диктатора.

Таким чином, РФ проводить так зване “підвищення ставок”. Фактично тестує реакцію Заходу на можливе загострення. При цьому, країна-окупант продовжує просувати альтернативу – свої так звані “мирні ініціативи”. Не випадково напередодні зустрічі G20 росіяни особливо активно просували пропозиції щодо “мирних угод”.

Ми бачимо комплексну роботу в ракурсі військово-політичного примусу, зокрема країн Заходу, до переговорів на російських умовах. Дається зрозуміти, що РФ готова до ескалації та так званого режиму самоізоляції. Відповідна доктрина просувається Кремлем уже років із десять. А саме – побудова нової так званої “залізної завіси” між Росією та Заходом.

Щодо самої ракети. Зазначу, що перші повідомлення були у стилі – можливо, це російська крилата ракета Х-101. Однак 16 листопада, спершу американський, а потім і польський президенти висловилися у стилі – схоже, це не приліт із території РФ. Мовляв, ракета класу С-300 могла стати частиною української системи ППО.

Президент Польщі Анджей Дуда заявив, що вибухи у вівторок ввечері на сході Польщі були нещасним випадком, і Варшава не вважає інцидент з ракетою нападом на країну. Більше того, він додав, що на Польщу впала ракета типу С-300 і, ймовірно, це була ракета, яку “використовували українські сили”, які вчора відбивали ракетні атаки Росії.

В свою чергу Генсек НАТО Столтенберг заявив,що немає жодних ознак, що це була навмисна атака. І немає жодних ознак, що Росія готувала напад на територію НАТО.

Особисто мене насторожує різка зміна позицій. Спершу інформація про можливість російського удару, а потім – що ми бачили уламки ракети, які стали наслідком роботи української ППО. Все це, як і дуже обережна риторика Заходу щодо даного інциденту, вказує на те, що він не готовий йти на конфронтацію з Росією.

Важливо розуміти, що ракетний удар по території Польщі підпадає під дію 5 статті Статуту НАТО про колективну безпеку, коли напад на одного з членів Альянсу прирівнюється до нападу на весь Альянс. І якби цей удар кваліфікували як саме російський – можна було б вважати, що має бути пряма інтервенція РФ проти Польщі. І перші заяви польської сторони були витримані саме у такому ключі. А потім пішло зниження напруження риторики.

Зазначу ще один важливий момент. А саме – що у Польщі зосереджено зенітно-ракетні комплекси (ЗРК) типу “Patriot”, які мали спочатку прикрити польський повітряний простір. І, якщо розслідування дійде висновку, що на Польщу впали уламки С-300 внаслідок роботи української ППО, можна буде говорити про те, що не спрацював власне польський захист – американські системи “Patriot”. А це дуже поганий сигнал.

Польща розглядається як основний хаб у моменті постачання західного озброєння Україні. Відповідно, закриття польського неба – пріоритет. А тут – такі проломи. Ще неприємний момент.

Єнс Столтенберг вже заявив, що не вважає падіння ракети у Польщі провалом роботи систем протиповітряної оборони НАТО. На його думку, системи протиповітряної оборони НАТО готові до захисту від ракетних атак, однак те, що трапилося у вівторок у Польщі, не було атакою. “Ця ракета не має характеристик атаки. Тому це пояснює, чому реакції були такими, як вони були”, – пояснив свою позицію генсек Альянсу.

Натомість росіяни будуть використовувати цю ситуацію як елемент інформаційних операцій – обстоюючи ненадання Україні систем сучасних систем ППО і необхідності підписання російського варіанту “мирних угод”. Вони будуть тиснути на те, що загроза походить саме від України – для самих країн НАТО, насамперед Польщі. Мовляв, можливі “прильоти” і надалі. Цю тему вже пішли “качати” російськими пабликами.

У Кремлі вже встигли оцінити обережну позицію НАТО і похвалили США за “стриману та професійну реакцію” на падіння уламків ракети у Польщі.

Нагадаю,під час спілкування з журналістами в ефірі телемарафону президент України Володимир Зеленський заявив про те, що ракета, яка впала у Польщі, була не українською. За словами президента, він отримав доповіді від командування ЗСУ та Повітряних сил і “не може їм не довіряти”.

Наразі, за словами президента України, наша країна не отримала запрошення до розслідування обставин падіння ракети в Польщі.

Д. Снєгирьов

Comments are closed.