«Оксамит» підбиває підсумки культурно-мистецьких подій року. Їх було досить багато: це – фестивалі, конкурси, концерти, виставки живопису, авторські літературні та пісенні вечори… У цьому різномаїтті кожному охочому знайшлося дійство до душі, про що ми з великою насолодою розповідали на сторінках часопису. Особлива подія, яка відбулася напередодні Різдва і Нового року, залишила приємний незабутній післясмак: святкування 85-річного ювілею Київського національного академічного театру оперети. Про це наша розповідь сьогодні.
У театрі до ювілейної дати почали готуватися, як і годиться, заздалегідь. Протягом останніх 5-ти років реставрували будівлю – фасад, вікна, двері, замінили покрівлю. Після дбайливого ремонту підсобних приміщень, вони щоразу вражають глядачів зручністю та комфортом. Напередодні нового театрального сезону засяяв вестибюль, замінено тепло- та електромережі, для артистів реконструйовано сцену та оновлено сценічне обладнання (світло і звук).
Протягом 2011-2019 рр. на реконструкцію та оновлення театру оперети було виділено бюджетних коштів понад 180 млн грн. Київський національний академічний театр оперети унікальний у своєму колі. Це – єдиний театр в Україні, що має найбільшу кількість сцен – 5. Крім основної – ще 4 окремих сценічних майданчики. Про цю важливу працю красномовно розповіли фото- та відео файли презентації, яку підготувала прес-служба театру для гостей ювілейного вечора. Вразила по-сімейному зворушлива підбірка матеріалів про історію створення, становлення київського театру оперети та входження його до родини європейських театрів.
До ювілею приурочили проведення Міжнародного музичного форуму «Operetta grand music», що вже не вперше проходить у столиці.
У рамках форуму відбувся семінар з міжнародної театральної копродукції («Theatre coproduction workshop»). У семінарі взяли участь представники театрів-членів міжнародної організації Europe Opera на чолі з директором Ніколасом Пейном, а також представники музичних театрів України.
Після урочистої церемонії на червоній доріжці гості могли оглянути ошатні зали театру, поспілкуватися за келихом шампанського, зробити фото на пам’ять, послухати у віртуозному виконанні оркестру музичні хіти. Та настав час, коли ведучий – з. а. України Дмитро Хоркін оголосив про початок грандіозного святкового концерту і запросив до вітального слова Київського міського голову Віталія Кличка.
«Дуже радий вітати всіх вас в одному з найкращих театрів Європи. Надзвичайно важлива місія дарувати позитивні емоції, дарувати натхнення кожному, хто приходить до театру, – сказав мер столиці Віталій Кличко. – 85 – цифра досить велика. За цей час багато людей отримали незабутні емоції. Дуже радий, що в нашому місті є такий театр. Місто робить все для того, щоб кожен працівник театру, кожен глядач отримав максимум позитиву. І далі вкладатимемо гроші у мистецтво. Для того, щоб театр і надалі був лідером, показував приклад. Це важливо для міста і для країни», – акцентував Віталій Кличко.
Богдан Струтинський – директор і художній керівник Київського національного академічного театру оперети, заслужений діяч мистецтв України, народний артист України – персона і особистість, що здатна творити, генерувати, надихати. Невтомна праця, наполегливість, безумовний талант художнього керівника, успішного менеджера за 16 років повернули славу столичній опереті, підняли її на якісно вищий щабель світового театрального мистецтва.
Присутні у святковій залі: постійні відвідувачі, гості, представники дипломатичних місій, представники влади, колеги щедрими оплесками зустріли звернення очільника театру: «Я щасливий, що ми сьогодні разом! Ми є свідками великої історії. Думаю, що на сьогоднішній день український театр треба приписувати для оздоровлення нації. Коли виписують формулу МОЗу, то треба прописувати національну оперету, як надійний антидепресант. Кажуть, що НАТО – це хороший захист. НАТО – Національний академічний театр оперети – це теж хороший захист від суму, від того, щоб ми ніколи не втрачали віру. Завжди вірте в себе, в велику Україну, в незалежність, вірте в театр – він робить нас щасливішими!»
Міському голові цього святкового вечора випала почесна місія – вручити нагороди кращим артистам та працівникам театру. Указом Президента України від 18 грудня 2019 року № 908 за вагомий особистий внесок у розвиток українського театрального мистецтва, значні творчі здобутки, високу майстерність та з нагоди 85-річчя театру орденом «За заслуги» ІІІ ступеня нагородили Миколу Бутковського; звання народного артиста України присвоїли Ігорю Левенцю та Оксані Мадараш; заслуженого артиста – Максиму Булгакову, Ларисі Гриневко, Алевтині Наглі, Володимиру Одринському, Оксані Прасоловій та Сергію Яцуку тощо.
Від імені закордонних представництв з ювілеєм театр привітав Надзвичайний і Повноважний Посол Литовської Республіки в Україні Марюс Януконіс, який подякував пана генерального директора та весь колектив театру за високий рівень культури, високий рівень мистецтва, за теплу дружню атмосферу, де дипломати почуваються як вдома. Пан Посол згадав інші ініціативи, такі як «Карпатський простір» та інші об’єднуючі важливі для суспільства проекти. На завершення виступу пан Марюс Януконіс разом з побажаннями енергії, творчих успіхів, гарних різдвяних та новорічних свят висловив сподівання литовських дипломатів на зустріч у театрі з нагоди святкування 100-річного ювілею.
Серед чисельних привітань з театральної сцени слова директора Europe Opera Ніколаса Пейна вкотре засвідчили високий авторитет та визнання вітчизняного театрального мистецтва серед європейських колег. Пан Ніколас зокрема сказав: «Звичайно, я не всі 85 років знав про Національну оперету України, але таке враження, що познайомився з театром від дня його заснування, – зазначив директор Europe Opera, звертаючись до глядачів. – За короткий час у нас сформувалася міцна дружба. Хочеться подякувати Богдану Струтинському за теплий прийом і ефективну роботу. Ми провели велику конференцію, присвячену копродукції у сфері оперного мистецтва. У Києві зібралися представники відомих театрів з Франції, Німеччини, Італії, Польщі, Португалії, Болгарії, Литви та Індії. Серед представників України були керівники театрів не лише Києва, але й Харкова, Львова та Одеси. Ми почували себе тут як одна міцна родина.
Звичайно, копродукція не вирішує всі наші проблеми одним блискавичним рухом. Але вона сприяє підвищенню рівня мистецької праці і робить високоякісний мистецький продукт доступним для широкої аудиторії.
В Україні так багато талантів – співаків, диригентів, музикантів, представників різних творчих професій. Думаю, що наша співпраця піде на користь обом сторонам. Наша організація об’єднує 205 театрів з 44 країн, 5 членів Opera Europa – це українські театри», – підсумував Ніколас Пейн.
Від українських театрів колег вітав генеральний директор, художній керівник Національного академічного драматичного театру ім. Івана Франка Михайло Захаревич; від музичних театрів – головний режисер Національної опери України ім. Тараса Шевченка Анатолій Солов’яненко.
Головною подією святкового вечора стала феєрична шоу-програма «STEP BY STEP», яка вишуканим змістом та майстерністю виконавців вразила найвибагливіших шанувальників музики. У концерті прозвучали найкращі твори: оригінальні номери, композиції із найвідоміших у світі оперет, опер і мюзиклів на музику знаних композиторів (Й. Штрауса, І. Кальмана, Ф. Легара, Ж. Оффенбаха, Г.Доніцетті, В.-А. Моцарта, Дж. Верді, Л. Веббера, Дж. Кандера, К. Портера та ін.). Яскраві та оригінальні виступи провідних вокалістів театру, артистів хору, балету та оркестру захоплювали та запалювали глядачів так, щоб вони поверталися в палкі мистецькі обійми оперети знову і знову.
На завершення на кожного гостя святкового вечора «85. Step by step» чекав сюрприз, подарунок від театру – об’ємні листівки «Подяка глядачу» та від партнерів – ювелірного дому «Zarina» – коштовні перлини та листівки з написом «Національна оперета – перлина серед театрів».
Браво, її величність Оперето! Многая літа!
Тамара МАРКЕЛОВА
Leave a Reply