На Хмельниччині у давньому кургані знайшли людський скелет віком 2,5 тисяч років

Людський кістяк, якому, за версією археологів, понад дві з половиною тисячі років, відкопали археологи під курганом у полі між селами Міцівці та Маліївці, що на Хмельниччині.  

Про це Суспільне Хмельницький розповіла директорка Малієвецького історико-краєзнавчого музею Анастасія Донець.

За її словами, їхній заклад ініціював розкопки та запросив для цього керівників та студентів Хмельницької педагогічної академії та Кам’янець-Подільського національного університету.

Студенти Хмельницької педагогічної академії та Кам’янець-Подільського національного університету розпочали розкопки кургану в полі поміж Міцівцями й Маліївцями на запрошення Маліївецького історико-культурного музею в пошуках артефактів скіфської доби, бо саме скіфській культурі, зі слів Віталія Гуцала, були притаманні високі насипи над похованнями.

“Була така традиція певна. Вони її десь унаслідували, вони бачили ці гробниці, можливо, вони копіювали їх з якихось пірамід фараонів, а вони були в передній Азії і доходили також до Єгипту. Отакі кургани споруджувати було в традиції скіфів, які прийшли на ці землі, які освоїлись тут, які тут прожили кілька століть, і коріння яких ми можем спостерігати і в наших генах, я думаю”, — говорить Віталій Гуцал.

За його словами, розкопки студенти почали п’ятого червня. І тільки коли вони заглибилися в цю землю на два метри, вони виявили перші суттєві знахідки. Це був людський кістяк, якому приблизно дві з половиною тисячі років. Понад дві тисячі років і кургану, каже Віталій Гуцал.

Кістяк був не цілий, а розкиданий, складався з приблизно п’ятнадцяти кісток, розповідає студент Максим Баженов, який занотовує та замальовує знайдені артефакти.

“Приблизно десь 15 кісток — від кісток ніг до кісток голови. Це не цілий скелет, може, тут навіть два скелети. Це було доволі таки захопливо. Коли перша кістка з’явилася, ми доволі сильно зраділи. Тут, скоріше всього, була похована доволі солідна людина. Сам курган був доволі великий. Скоріше всього, що ми знайшли одне із бічних поховань”, — каже Максим Баженов.

Про те, що курган був вищим від середніх і 30 років тому мав у висоту чотири метри, каже і Віталій Гуцал. Тепер, зазначає, він став значно менше під впливом різних чинників. Зокрема, і чорних археологів.

“На жаль, курган, за нашими спостереженнями, вже було розграбовано. Дуже мала вірогідність того, що тут ще щось може бути. Все знищується чорними цими старателями або грабіжниками. Насправді, просто все руйнується і виймається з таких поховань”, — говорить Віталій Гуцал.

За словами науковця, зазвичай скіфи в могили, особливо могили шанованих людей, значимих в суспільстві, клали елементи так званої скіфської тріади: озброєння, кінська вузда і звіриний стиль.

Археолог розповідає: поки не заглибились на майже два метри, знаходили згорілу деревину й глину, що може свідчити про дерев’яну конструкцію, встановлену над цим місцем та потім спалену, а також елементи кераміки.

“Кераміка, та, що ми бачили, вона належить саме скіфському ранньому залізному віку, сьоме-шосте століття до нашої ери”, — говорить Віталій Гуцал.

Студенти на розкопках кургану між селами Міцівці та Маліївці на Хмельниччині. Червень, 2024 рік.

З його слів, розкопки тривають, а всі артефакти, після лабораторних досліджень, передадуть в фонди Малієвецького музею.

Comments are closed.