Свято з незвичайною для нас назвою — Міжнародний день Новруз відзначається 21 березня. Воно має нетривалу офіційну історію, але досить глибоке коріння. З’явилася ця дата на міжнародному календарі після прийняття відповідного рішення членами Організації Об’єднаних Націй. Вперше його відзначали у 2010 році з ініціативи багатьох східних держав, серед яких були Азербайджан, Афганістан, Македонія, Індія, Іран, Туреччина та інші країни.
Новруз — це своєрідний Новий рік, який відзначається в євразійських державах. Цей день є символом весни й тепла, оскільки він повідомляє всьому світу про чергове оновлення природи.
Історія появи свята пов’язана з традиціями народів, які проживали ще в дописемні часи. З тієї епохи до нас дійшли кілька звичаїв, пов’язаних зі святкуванням Новрузу. Зокрема, до приходу свята потрібно прибратися в будинках, накрити стіл стравами зі злаків та увійти в новий рік без боргів, попросити пробачення та пробачити провини ближнім.
Новруз офіційно включений до Репрезентативного списку культурної спадщини планети, оскільки він сприяє пропаганді духовних цінностей у всьому світі.
Людно, цікаво та весело пройшло свято зустрічі весни – Новруз на столичному Даринку цими вихідними. Під час урочистого відкриття свята увагу киян та гостей столиці, особливо дітей, захопило дійство запалення символічних вогнищ. На свято приїхали легендарні персонажі Деде Коркут та дівчина весна. Їх, до речі, було три – азербайджанська, казахська та киргизька.
Захід проходив за підтримки Деснянської районної в місті Києві державної адміністрації, департаменту культури КМДА. Організаторами свята були City Capital Group Маркет-молл «Даринок» та Азербайджанський культурний центр імені Мусліма Магомаєва.
Кульмінацією дводенного дійства став розіграш путівок на відпочинок у Трускавець в один з кращих відпочинкових закладів «Трускавець 365».
Переможницею стала киянка Анастасія, яка заради розіграшу приїхала з іншого району Києва. Як вона сама зізнавалася, так їй пощастило вперше.
Умовою участі у розіграші путівки був донат для окремого 25 стрілецького батальйону ЗСУ.
Працювали національного мистецтва народів світу, які святкують Новруз (одяг, прикраси, література, скульптура, сувеніри, живопис) та гостей свята: Азербайджану, Киргизстану, Казахстану, народів Африки, Німеччини.
На вулиці дітей розважали персонажі-жартівники Новрузу Кьоса та Кечаль.
Працювали майстер-класи із стрільби з луку, володіння батогом, з бою на шаблях. Працював аквагрим.
Для всіх бажаючих проводилися майстер-класи із виготовлення традиційного сувеніру Новрузу «семені», декупажу та розпису яєць – це теж традиція цього свята, виготовлення вітальних листівок та прикрас з бісеру. Для дітей проходив квест, де можна було приймаючи участь у активностях, заробляти розважальну «валюту» Даринку «хеппіки» і витрачати їх потім на цілком реальні ігри та розваги.
Понад 12 годин тривав святковий концерт колективів народів світу. Явище, яке можна побачити лише раз на рік, на Новруз: співаки, танцівники, читці-декламатори, спортсмени, циркачі з Азербайджану, Африки, Афганістану, Киргистану, Казахстану, Греції, Німеччини, Англії, Ірландії, Гаваїв, Китаю, Індії, Фінляндії, Карелії, Словаччини, Румунії, Єгипту, Ємену, Болгарії та інших країн світу знайомили глядачів з власною культурою.
Усі активності були безкоштовними, тому що захід мав на меті привабити глядачів для благодійної справи: під час свята збирали донати та розігрували призи від Даринку.
Фото Олександра Авраменка