Якою стане робота у 2023: найзатребуваніші працівники, потрібні знання, обличчя компаній майбутнього та нова роль HR-ів.
У цьому мінідослідженні HR-трендів взяли участь такі компанії: «Кока-Кола Беверіджиз Україна», ТОВ «А.С.Т.», Work.ua, АТ «Ідея Банк», ТОВ «БаДМ». Ми поставили їм 5 запитань:
- Яким буде найм наступного року?
- Що буде з зарплатами?
- Яким буде бренд роботодавця?
- Чого треба буде вчитись?
- Як зміниться роль HR?
Відповіді отримали цікаві, але зазначимо — це такий собі зріз по ринку. Над детальною аналітичною інформацією ми працюємо та скоро опублікуємо її окремим матеріалом.
Наталія Пинтя: директорка департаменту підтримки людей і організаційної культури в «Кока-Кола Беверіджиз Україна»
Яким буде найм наступного року?
Припустимо, що війна триватиме ще якийсь час. Беручи до уваги тривалу мобілізацію в Україні, професії критичної інфраструктури та виробничі посади будуть затребуваними. Думаю, що все більше жінок почнуть опановувати «традиційно чоловічі» професії, в яких будуть дуже успішними, оскільки професійність не має гендеру, віку та будь-яких інших обмежень.
Сподіваюсь, що вже наступного року святкуватимемо Перемогу! Тоді всі професії, пов’язані із відновленням та відбудовуванням України, її економіки, будуть вкрай необхідними. Отже, багатьом з нас, напевне, вже зараз можна подумати про додаткову професію для опанування в майбутньому.
Що буде із зарплатами?
Заробітні плати, особливо у галузях, що є критичними для економіки, будуть зростати різними темпами: у приватному секторі більш жваво, у державному — зважаючи на можливості держбюджету. Наразі зростання заробітних плат буде залежати як від наданої допомоги Україні, так і від швидкості відновлення економіки.
Яким буде бренд роботодавця?
Я ціную експертів у цій сфері, що мають класичний досвід, але, на мій погляд, під час війни бренд роботодавця більше буде формуватись за принципом «не словом, а ділом».
Основним показником для будь-яких компаній стають реальні справи, а голосом — люди, які через свої канали комунікацій формують ставлення до компанії.
Критичним буде відповідність цінностей компанії сьогоденню України, допомога суспільству, людям компанії й чесність у всьому.
Чого треба буде вчитись?
Взагалі, вчитись потрібно завжди. Під час війни та деякий час після перемоги найбільш затребуваними будуть професії критичної інфраструктури та такі, що будуть важливими для відновлення економіки.
Вчитися треба гнучкості, антикрихкості, розвивати вміння швидко реагувати на зміни та бути готовими опановувати нові сфери. Ніколи не буде зайвим вивчення ще однієї мови, що може стати у пригоді під час відновлення країни та можливості співпрацювати з експертами з інших країн світу.
Як зміниться роль HR?
Роль HR вже змінилась назавжди. Тепер, по суті, це функція People. HR розшифровується як «Human Resources», тобто людські ресурси, а світ уже давно дійшов розуміння, що люди — це потенціал, майбутнє будь-якої компанії й аж ніяк не «ресурс». Турбота та підтримка людей: забезпечення базових потреб, усіх можливих засобів безпеки одночасно з гнучким підходом до встановлення бізнес-цілей є основними сферами уваги. Окрім того, People мають бути лідерами у формуванні підходів до постійного навчання / перенавчання людей.
Сергій Ніколаєв: директор департаменту по роботі з персоналом ТОВ «А.С.Т.»
Яким буде найм наступного року?
Складним. Ми щодня спостерігаємо руйнування людського капіталу. Наразі простежуються три основні проблеми:
- Відтік кадрів.
З початком повномасштабного вторгнення рф в Україну близько 15% населення вимушено покинули країну. В першому кварталі 2022 року компанії ще мали власний резерв персоналу, яким можна було збалансувати цей відтік. У другому кварталі відбувалася перебудова бізнес-процесів та перерозподіл функцій. Резерв для маневрування між потребами бізнесу та наявним персоналом також ще був. У третьому кварталі підприємства почали відчувати кадровий голод. Ринок зменшився, рекрутинг уже став складним.
Якщо ж говорити про топів — багато хто виїхав за кордон та розглядає пропозиції з можливістю працювати дистанційно. Більшості компаній це не підходить. Бували також випадки, коли зідзвонюєшся з топом, а він на передовій, боронить нашу країну.
- Блекаути та загроза ракетних ударів.
Сьогодні кандидати віддають перевагу зустрічам онлайн з міркувань безпеки. Однак перед українцями постав новий виклик: дефіцит потужності електроенергії, що призводить до перебоїв зі світлом і зв’язком тощо. Тепер процес первинного інтерв’ю з кандидатом суттєво розтягується у часі, якого і так обмаль. Гадаю, потрібно бути більш гнучкими, динамічними та всебічно оцінювати ситуацію.
- Ризик не на часі.
Наразі особливо простежується тенденція «люди про стабільність». З початком повномасштабної війни більшість кандидатів перестали розглядати нові пропозиції. На їхню думку, краще мати менший дохід, але в «рідній» компанії. Люди не готові ризикувати. Це плюс для роботодавців, такий прояв лояльності від співробітників і готовність разом долати перешкоди.
Що буде з зарплатами?
Цієї осені було багато розмов про підвищення заробітних плат та їхню індексацію до курсу долара. На жаль, це були емоції та невиправданий оптимізм. Згодом розмови притихли, роботодавці перейшли в позицію очікування. Бізнес почав рахувати економіку, економіку праці. Акцент змістився на продуктивність персоналу. Працювати, як вчора, вже не вийде, сьогодні потрібно працювати в посиленому режимі, на 20-30% більше. До речі, праця — найкращий спосіб боротьби зі стресом!
Наступного року прогнозується зменшення обсягів виробництва до 25% та скорочення економіки країни на 30%. Спад економіки розвіює сподівання щодо збільшення заробітних плат. По рівню зарплатні ми відкотимося до показників 2014-2015 рр. У кращому разі — 2016 року в доларовому еквіваленті, з огляду на умови та виклики сьогодення.
Яким буде бренд роботодавця?
Сьогодні основний акцент робимо на підтримку та турботу про персонал. Безумовно, але не безмірно. Насамперед оцінюватиметься ефект від вкладених коштів у бренд роботодавця, тільки після цього ухвалюватиметься рішення.
Чого треба буде вчитись?
Потрібно розглядати в розрізі галузі та категорії посади. Проте всім варто навчитися ухвалювати виважені, але оперативні рішення! Керівникам треба стати підприємцями й прокачувати цю компетенцію. Адже сьогодні бізнес потребує співпраці, партнерства та підприємницького підходу. Процес переходить на другий план, першочерговим стає результат. Минулі заслуги втратили вагу. Бо ми не про те, що було. А про те, що буде!
Як зміниться роль HR?
Ми відходимо від класичного HR, операційний HR відступає на другий план. На перший план виходить бізнес-партнерство.
Потрібно перелаштувати, актуалізувати й адаптувати процеси, додати креативу та застосувати принципово нові рішення. Зануритись вглиб бізнесу, розкласти до деталей та розв’язати задачі.
Зараз в HR немає місця поділу на свої та чужі задачі. HR — це представник бізнесу, який взаємодіє зі всіма функціями та повинен налаштувати їх на загальну синергію в бік результату.
Більше творчості, нестандартного підходу, гнучкості, комунікацій. Складний найм та баланс між бізнесом і людьми. Такі зміни відбуваються в напрямку HR.
Ольга Тарасевич: HRD Work.ua
Яким буде найм наступного року?
Думаю, що перша частина року буде належати роботодавцям. Кількість кандидатів на вакансії знов зросте, а от кількість вакансій може зменшитися. Тож роботодавцям варто вже зараз подумати про те, яким чином обробляти велику кількість відгуків.
Що буде з зарплатами?
У першій половині року я не прогнозую значних підвищень зарплат. Компанії, які мають фінансову можливість, можуть підвищити рівень зарплат на початку року. Насамперед це може стосуватися компаній зі сфери торгівлі, логістики й транспорту, а також аутсорс ІТ-компаній. Проте подивимось, як ми пройдемо зиму. Можливі й більш песимістичні сценарії, і більш оптимістичні, бо багато залежить від стану енергетичної інфраструктури країни.
Яким буде бренд роботодавця?
Думаю, значних змін порівняно з цим роком не відбудеться. Кандидати будуть насамперед цінувати дві речі: стабільність компанії (фінансову, енергетичну) та патріотизм і допомогу ЗСУ.
Чого треба буде вчитись?
Ми вчимося цьому все життя і будемо продовжувати вчитись адаптивності та гнучкості. Знайти світло, знайти інтернет, зробити якісь завдання рано-вранці, а якісь пізно вночі… І, звичайно, потрібно мати багато стресостійкості.
Як зміниться роль HR?
Мені здається, що ролі HR завжди однакові: підтримувати, розвивати, допомагати та багато іншого. Зараз підтримка стоятиме на першому плані. Головне, щоб ейчари вміли та могли найперше підтримувати себе, свій ресурс, щоб змогти допомагати іншим.
Катерина Тарарук: фахівець відділу забезпечення персоналом департаменту по роботі з персоналом АТ «Ідея Банк»
Яким буде найм наступного року?
Наразі час ринку роботодавця, і таку тенденцію, гадаю, будемо спостерігати й наступного року. Якщо у перші місяці війни був пік по зростанню кількості безробітних в цілому по країні, то вже ближче до кінця року ситуація дещо стабілізувалась, розділилась по регіональній складовій.
Такі контрасти можемо спостерігати й надалі: у регіонах, де відбуватимуться активніші бойові дії, проблема найму для роботодавця та працевлаштування для кандидатів буде більш критичною. Внутрішні міграції робочої сили на відносно безпечний захід України створили там більш конкурентні умови найму. Окрім того, відтік кандидатів за кордон, поповнення лав ЗСУ — це фактори, які створюють додаткові потреби у кваліфікованих працівниках на бізнес-фронті.
Сподіваємось, що у наступному році ситуація вирівняється і завдяки зусиллям нашої армії бізнес зможе розвиватись по всій території України, адже відбудова країни дорівнює створенню нових робочих місць.
Що буде з зарплатами?
Щоб протриматися на плаву, багато роботодавців змушені були переглянути свою політику заробітних плат, адже гостро постало питання не тільки у виплаті бонусів, премій, як змінної частини доходу, але й у виплаті фіксованої частини заробітної плати. Власники бізнесів стали більш скрупульозно переглядати доцільність підвищення доходу своїх працівників.
Ми живемо у кризовий економічний час для України, де стабільність свого бізнесу може забезпечити далеко не кожен власник. Тенденція зі скороченням персоналу для такого періоду є типовим тимчасовим виходом з ситуації задля економії.
Нам потрібно змиритись з тим, що доходи працівників уже не будуть такими стабільними та конкурентними, як до повномасштабного вторгнення, особливо, враховуючи інфляцію. Тому рівень заробітної плати може лишатись на такому ж рівні.
Яким буде бренд роботодавця?
Бренд роботодавця змінив фокус: до успішності та ефективності додалась надійність. Продовжувати функціонувати й бути на слуху дорівнює успішності. Ми зараз живемо у часи, коли слова «надійність» та «стабільність» набули ще більш практичного значення. Це більше не просто красиві прикметники в описі компанії (враховуючи навіть досвід коронакризи).
Роботодавець має бути у полі зору, про його діяльність та здатність функціонувати мають чути. Адже зараз, щоб зацікавитися компанією, кандидату достатньо знати, що попри всі кризи, вона наймає персонал, а отже, може забезпечити працівників роботою. Відтак, основні акценти будуть ґрунтуватись на корпоративних цінностях, турботі про людей, громадській позиції та соціальній відповідальності.
Чого треба буде вчитися?
До початку повномасштабного вторгнення ми не думали, що нам потрібно буде вчитися багатьом речам: від забезпечення найелементарніших базових потреб до розробки нових стратегій у бізнесі. Це зазвичай відкладалося на безвік, бо ніхто не вірив у розвиток аж таких масштабних кризових подій.
З цього випливає, що найперше нам потрібно вчитися не відкладати, а вже потім — не боятись писати сценарії (як оптимістичні, так і песимістичні), створювати дієві та реальні антикризові практики, проводити якісну аналітику. Напевно, ніколи не втратять актуальність такі навики: швидке перепрофілювання, вміння визначати пріоритети та трансформуватись до актуальних умов ринку. Бо кожна криза показує, що виживає той, хто вміє швидко та якісно реагувати на зміни.
Як зміниться роль HR?
HR й надалі буде виконувати роль драйвера та того, хто об`єднує та генерує процеси. Зараз як ніколи важливо створювати й втілювати корпоративні цінності, збільшувати та підтримувати внутрішню комунікацію. Багато речей можуть вибити з колії, тому важливо забезпечувати щоденні робочі ритуали, постійність і регулярність процесів, а також важливо вести прозору та чесну політику. Навіть про кризові моменти говорити чітко і відверто. Роль HR — забезпечити довіру працівників. Велика доля зусиль має бути спрямована на забезпечення емоційної підтримки персоналу.
Ольга Бігдан: начальник відділу підбору та розвитку персоналу ТОВ «БаДМ»
Яким буде найм наступного року?
У наступному році компанії потребуватимуть нових кадрів і професійної експертизи. При залученні персоналу зазвичай важливі hard skills. Але враховуючи ситуацію з масовою міграцією українців за кордон, наприклад, ми будемо приділяти більше уваги soft skills потенційних кандидатів. Робити фокус на особистих якостях людей та підсилювати професійний рівень інтенсивним навчанням всередині компанії.
Очікуємо, що на українському ринку праці буде гострий дефіцит релевантних кандидатів. Сьогодні люди неохоче змінюють місце роботи, дотримуючися стабільності. Зміна роботи під час воєнного стану — це додатковий стрес. Рекрутери будуть боротися за кандидатів, залучати аудиторію через соцмережі LinkedIn, Instagram.
Якщо наступного року ситуація в країні зміниться у бік мирного життя, то люди знову стануть прагнути нових викликів і реалізації своїх кар’єрних амбіцій. А роботодавці будуть максимально намагатися повернути в Україну своїх співробітників, які працюють віддалено за кордоном.
Що буде з зарплатами?
Стабільна фінансова винагорода, яку компанія може гарантувати працівникам за виконану роботу, мотивує людей впевненіше дивитись у завтрашній день. Сьогодні люди готові працювати неповний робочий день або тиждень заради того, щоб залишитися на своєму улюбленому підприємстві. Там, де працюють вже багато років.
У 2023 році компанії будуть уважно стежити за тим, щоб їхній рівень зарплати був конкурентоспроможним. Звісно, будуть зважати на рівень інфляції в країні та проводити індексацію заробітних плат.
Звільнення окупованих територій, відчуття безпеки, повернення українців з-за кордону — ключові фактори відновлення фінансових прибутків у наступному році. А рівень оплати праці — прямо пропорційний фінансовій рентабельності компанії або підприємства.
Яким буде бренд роботодавця?
Для людей і сьогодні, і у 2023 році буде важлива стабільність. Тому всі роботодавці працюють над створенням відчуття «сильного плеча» — підтримки, надійності, захисту.
Чого треба буде вчитись?
Планувати декілька сценаріїв розвитку подій. Приділяти більше уваги короткостроковій перспективі, замість планування «на роки». Бути гнучкішими. Припускати, що можуть статися події, які ніколи не відбувалися в нашому житті. Піклуватися про себе та своїх близьких.
Треба прийняти той факт, що ми не можемо бути сьогодні на 100% такими ж ефективними та успішними, як до повномасштабної війни. І в цьому важлива роль лідерів команд, які створюють для своїх колег правильну атмосферу емоційної підтримки. Кожен має навчитися працювати зі своїм психологічним станом.
В Україні зараз вже близько мільйона мобілізованих людей. Тому важливо буде вчитися правильно спілкуватися та співпрацювати з колегами, які повернуться з війни.
Як зміниться роль HR?
Змінюється наше відчуття реальності та ролі кожної людини в житті країни. Важливу роль в HR-комунікаціях буде відігравати психологічна підтримка, опанування правил і навичок роботи зі стресом, посттравматичним синдромом, панічними атаками та емоційним вигорянням.
Буде потрібна адаптація співробітників, які брали участь в активних бойових діях та повернуться до мирного життя. Більший відсоток працівників складатимуть люди з фізичними вадами. Тому треба буде облаштувати офіси та робочі приміщення відповідними пристроями в більшій кількості: встановлення пандусів, поручнів та іншого обладнання.