ГОЛОВА УКРАЇНСЬКОЇ ГРОМАДИ В КРАКОВІ ПРО ПІДТРИМКУ УКРАЇНИ

Андрій Олійник, голова Краківського осередку Об’єднання українців Польщі (ОУП), в інтервʼю для Magiczny Kraków, розповів як українська громада в Польщі допомагає Україні. 

“Одним із наших завдань є адвокація України на міжнародній арені та лобіювання її інтересів. Ще за пів року до російського вторгнення в Україну всі, хто знайомий з політикою чи військовою стратегією, знали до чого все рухається. Тому перші дії керівників спілок української діаспори по всьому світу були спрямовані на підвищення обізнаності громадськості та влади окремих країн”, – розповів Олійник.

Зокрема, незадовго до великої війни ОУП звернулося до президента та премʼєра Польщі з проханням активізувати дипломатичну діяльність і підготуватися до можливого вторгнення Росії в Україну.

“Ми організовували соціальні акції на підтримку України, в яких брали участь тисячі людей. Напруження було колосальним. Наприкінці лютого 2022 року події розвивалися стрімко. Відразу після нападу росіян ми повідомили, що під консульством Росії буде українська  безстрокова демонстрація”, – пригадує голова Краківського осередку ОУП.

Втім, спонтанні дії не можуть тривати вічно, тому громада організувалася задля тривалої боротьби, каже Олійник. Україні організували системну волонтерську підтримку – відправляли допомогу в Україну, підтримували вимушених біженців.

“Після масштабної операції з прийому, розміщення та реєстрації біженців ми розпочали забезпечувати цивільне населення в Україні та солдатів тим, що найбільше потрібно. Усі почали збирати та возити гуманітарну допомогу, генератори, обладнання для армії. Ми завозили ліки, організовували перевезення, їздили на кордон. Як і багатьом організаціям, нам довелося терміново навчитися робити те, чого ніхто раніше не робив. У складі Світового Конґресу Українців та Об’єднання Українців у Польщі ми торували шляхи та розвивали нові структури, необхідні для ефективної роботи в новій реальності”, – каже Олійник.

Згодом установи та організації зрозуміли, яку допомогу вони можуть організувати найефективніше, і відбувся своєрідний розподіл завдань. “Допомога, яку нам вдалося організувати – і яку ми досі реалізуємо – була б неможливою, якби не гнучкість інституцій, з якими ми співпрацювали, а також людське бажання зробити більше, емпатія”, – додає Олійник.

Нині, окрім допомоги українцям в Україні, Краківський осередок ОУП активно лобіює створення Українського дому в Кракові. “Дедалі більша українська меншина в Кракові потребує постійного місця зустрічі, з яким могла б ідентифікувати себе. Центр, який би об’єднав під одним дахом різні організації, пов’язані з Україною, але наразі розпорошені. Це було б місце для їхнього діалогу та співпраці”, – каже Олійник.

Український дім полегшив би доступ до надійної інформації та допомоги як українцям, так і полякам, які шукають контакту з українською культурою чи бізнесом, наголошує голова осередку.

“Загалом, якщо говорити про наше завдання – захист інтересів українців і підтримку України – воно залишається незмінним протягом десятиліть. Лише війна, яка триває в Україні, надала цим гаслам абсолютно нового виміру та змісту. Зараз наша філія спеціалізується на організації медичної допомоги та військової допомоги, якщо це не виходить за межі нашої компетенції. Ми також продовжуємо популяризувати українську культуру, намагаємося гідно представляти нашу Батьківщину, працюємо над зміцненням громадянського суспільства та демократичних цінностей в Україні”, – підсумував Олійник.

Фото: Piotr Wojnarowski

Comments are closed.