Антикорупційно-правоохоронна система на сторожі нацбезпеки: державі передали  9 млрд грн російських активів

Гірше чужинців – власні паразити: на тлі повномасштабного вторгнення рф, в Україні продовжили працювати підприємства, що прямо або через офшори належать громадянам рф. Зафіксовані й численні випадки колабораційної діяльності та корупційних схем, які підривають економіку держави зсередини. Відтак українські правоохоронці ведуть боротьбу на двох фронтах – зовнішньому і внутрішньому. І успіхи на другому – не менш важливі, ніж на першому.

Станом на квітень 2022 року в Україні продовжували діяти 17 тисяч компаній,що напряму чи опосередковано (через підставних осіб) належать громадянам росії чи Білорусі.

https://www.youtube.com/watch?v=BUFehzQbjPI

Аби припинити бізнес на крові 3 брезня 2022 року Верховна Рада прийняла, а 10 березня президент Зеленський підписав закон про примусове вилучення об’єктів власності росії.

Документ надав державі право конфісковувати рухоме і нерухоме майно, кошти, вклади у банках, цінні папери, корпоративні права, інше майно (активи), що перебувають чи зареєстровані на території України і належать юридичним та фізичним особам рф.

https://www.radiosvoboda.org/a/news-zakon-natsionalizatsia/31746462.html

Над пошуком та арештом російських активів в Україні, спільно з іншими правоохоронними органами, активно працює ДБР.

Так, станом на 3 жовтня 2022 року детективи Бюро дослідили понад 200 компаній у різних галузях економіки, сформували списки підприємств, які належать російським структурам або громадянам, та ініціювали винесення на розгляд РНБО України рішення щодо примусового вилучення майна та застосування санкцій. У списку – гучні назви: «дочка» російського «Газпрому» ТОВ «Газпром Експорт», ТОВ «Межирічанський гірничо-збагачувальний комбінат», ТОВ «Морський спеціалізований порт «Ніка-Тера», ПАТ «Пентопак», ТОВ «Татнєфть-АЗС-Україна» тощо.

https://dbr.gov.ua/news/dbr-peredalo-do-kmu-spisok-rosijskih-kompanij-ta-gromadyan-shhodo-vklyuchennya-ih-do-sanacijnogo-spisku

Ефективність і якість цієї роботи підтверджує проста статистика. Якщо за 9 місяців 2021 року в управління Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА) було передано майна вартістю 1 млрд 782 млн грн, то за аналогічний період поточного року – вартістю 8 млрд 926 млн грн. Значна частини цих активів – саме майно російських та білоруських власників.

Зокрема,  до АРМА передано майно нардепа-зрадника Олексія Ковальова вартістю понад 18,5 млн гривень, а також активи ексміністра внутрішніх справ України Віталія Захарченка та наближених до нього осіб на суму 1,4 млрд грн. Накладено арешт на майно, рахунки та корпоративні права в України групи компаній російської «Татнефті».

Державне бюро розслідувань бере активну участь у викритті зрадників та колаборантів. Так, з 24 лютого 2022 року ДБР розслідує понад тисячу злочинів проти основ національної безпеки, у тому числі:

  • 872 кримінальні провадження за фактом державної зради (ст. 111 КК України),
  • 138 кримінальних проваджень – за фактом колабораційної діяльності (ст. 111-1 КК України),
  • 10 кримінальних проваджень – щодо пособників державі-агресору (ст. 111-2 ККУ) та інші.

За результатами цих справ 413 фігурантам уже повідомлено про підозру, 305 осіб оголошено у розшук, 1131 особа перевіряється на причетність до державної зради та колабораційної діяльності. 82 провадження за вказаними статтями вже скеровані до суду.

Є прогрес і у розслідуванні корупційних та економічних злочинів, які у воєнний час, на думку експертів, мають прирівнюватися до держзради, оскільки підривають основи внутрішньої безпеки.

https://www.stopcor.org/ukr/section-suspilstvo/news-miljoni-griven-na-gumanitartsi-j-vpo-koruptsiya-chinovnikiv-pid-chas-vijni-mae-pririvnyuvatis-do-derzhzradi-31-10-2022.html

За офіційними даними, у 2022 році ДБР розслідує понад 42 тисячі кримінальних проваджень, за результатами яких до суду направлено понад 3 600 обвинувальних актів. Закінчено розслідування у 13 451 проваджень (для порівняння, у 2021 році – 12 661), з них 3 226 передано в суд (торік – 2 907).

За перші 10 місяців 2022 року працівники ДБР розслідували 328 кримінальних проваджень в бюджетній сфері. Про підозру було повідомлено 77 особам, а до суду направлено 32 обвинувальні акти відносно 60 посадовців.

У відкритих кримінальних провадженнях у сфері митного контролю  установлено збитків на майже 200 млн гривень.

Серед найбільш резонансних  кримінальних проваджень:

  • викриття високопосадовців Укрпатенту на заволодінні 250 млн грн під виглядом закупівлі бронежилетів для військових;
  • підозра ексвисокопосадовцю Держагентства з управління зоною відчуження у сприянні незаконній рубці дерев біля Чорнобиля на 155 млн грн;
  • справа екскерівника ДП «Інформаційні судові системи», який надав доступ до судових реєстрів третім особам, передана до суду;
  • провело обшуки у колишнього керівництва НАК «Нафтогаз України» та АТ «Укртрансгаз» за фактом незаконного відчуження у 2020 році природного газу на 2,2 млрд грн.

Слід відмітити, що в загальній кількості проваджень суттєво збільшилась частка так званої «великої риби» – кількість викритих високопосадовців категорії «А», народних обранців, суддів, правоохоронців.

Наведена статистика свідчить, що українська антикорупційно-правоохоронна система, попри російську агресію, не лише гідно витримала випробування і не втратило обертів протидії державним економічним злочинам, а й досить оперативно та ефективно реагує на нові виклики воєнного часу.

У складний для економіки країни період антикорупційно-правоохоронна система сприяє наповненню державного бюджету й протидіє фінансовим схемам, що знекровлюють країну. А також роблять значний внесок у зміцнення національної безпеки та оборони країни під час війни.

Прес-служба ГІ “Права Справа”

Comments are closed.