Державне бюро розслідувань України завершило розслідування розстрілу “Небесної сотні”. Йдеться про масштабну справу щодо колишнього керівництва держави за організацію розгону та розстрілів протестувальників 18-20 лютого 2014 року. Обвинувальний акт направлено до суду.
Перед судом постане президент-втікач Віктор Янукович, а також весь тодішній силовий блок. Окрім колишнього керівника держави, у вчиненні цих злочинів обвинувачуються члени злочинної групи – колишні високопосадовці. Йдеться про міністра внутрішніх справ разом із заступником, голову Служби безпеки України разом із першим заступником, міністра оборони України, командувача внутрішніх військ МВС, начальника ГУ МВС в місті Київ, начальника міліції громадської безпеки, а також командира спецпідрозділу “Беркут”.
У лютому 2014 року злочинна влада намагалася зупинити повстання українців у боротьбі за свою свободу і вільний проєвропейський вибір.
Дії Януковича та колишніх керівників правоохоронних органів призвели до масових жертв українців, які боролися за європейське майбутнє країни. Смерті мирних протестувальників в центрі Києва 18, 19 i 20 лютого 2014-го року змінили історію України на “до” і “після”, а відвага цих героїв стала взірцем мужності для борців за свободу на всьому європейському континенті.
“Встановлено, що вони 18-20 лютого 2014 року віддавали накази та приймали відповідні рішення щодо застосування працівниками правоохоронних органів без відповідних на те підстав і з порушенням норм чинного законодавства спеціальних засобів, військової техніки, вогнепальної зброї для силової протидії та розгону демонстрантів у центрі столиці та припинення акцій протесту”, – сказали в ДБР.
Також посадовці організували штурм Майдану під виглядом “антитерористичної операції”, а вранці 20 лютого наказали розстрілювати мітингувальників. Це робилося з перевищенням влади, службових повноважень, без жодних законних підстав, додали в Державному бюро розслідувань.
“Для уникнення відповідальності колишні посадовці втекли з України, відтак досудове розслідування здійснювалось за спеціальною процедурою, а слідчим суддею відносно них обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою”, – написали в ДБР.
Кримінальне провадження об’єднує 1019 епізодів злочинного перешкоджання акціям протесту та налічує 1878 томів зібраних матеріалів. Янукович і керівники силового блоку обвинувачуються у незаконному перешкоджанні проведенню зборів, мітингів, походів і демонстрацій, перевищенні повноважень, умисних вбивствах та закінчених замахах на вбивства, заподіянні умисних тяжких тілесних ушкоджень, а також організації терористичного акту.
ДБР каже, що підозрювані після розпаду СРСР проходили військову службу у збройних силах Росії, мали громадянство та доступ до військової й державної таємниці РФ й діяли в інтересах держави-агресорки.
“Зважаючи на те, що частина обвинувачених переховується на тимчасово окупованій території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, останніх буде взято під варту і передано суду одразу після звільнення цих територій Збройними Силами України”, – підсумували в ДБР.
Максимальне покарання за ці злочини – довічне позбавлення волі. “Злочини проти основ Національної безпеки не мають терміну давності. Тим більше коли йдеться про трагічні події, які стали фундаментом новітньої історії країни”, – наголосили в ДБР.