Ціна на газ у Європі досягла історичного максимуму і перевищила позначку 2150 доларів за тисячу кубічних метрів. Про це свідчать дані лондонської біржі ICE.
На відкритті торгів січневі ф’ючерси за індексом TTF мали позначку 1800 доларів. Впродовж дня показники коливалися і до 18:04 обновили рекорд — 2187 доларів, що на 27 відсотків дорожче, ніж напередодні (1716,7 доларів).
2187 доларів за тисячу кубометрів — історичний максимум цін на газ у Європі
Різкий стрибок цін спровокувало зменшення фізичного прокачування газу газопроводом Ямал-Європа. 21 грудня дані газотранспортного оператора Gascade свідчили про те, що фізичні поставки російського газу газопроводом «Ямал-Європа», що йде через Білорусь і Польщу до Німеччини, зупинилися.
Причиною такої ситуації стало рішення Газпрому не бронювати потужності для транзиту. Не йде газ і у реверсному напрямку. Компанія знижує обсяг транзиту із п’ятниці, 17 грудня. Тоді «Газпром» не замовив постачання наступного дня, але на внутрішньоденних торгах купив прокачування 26,8 мільйона кубометрів, що нижче 31,4 мільйона напередодні. У суботу постачання становило 5,2 мільйона кубометрів, у неділю — 4,2 мільйона, а в понеділок — 3,8 мільйона.
«Європейські споживачі не мають вибору»
Як пояснив газеті «Коммерсант» старший директор групи з природних ресурсів та сировинних товарів Fitch Дмитро Маринченко, причини, через які клієнти «Газпрому» знижують відбір за контрактами, пов’язані з падінням попиту в Європі на тлі вкрай високих цін на газ. На його думку, споживачі не мають вибору, їм доведеться купувати паливо за завищеними цінами.
Значна частина всіх газових контрактів у Європі прив’язана до спотових або форвардних цін, споживачі не мають іншого вибору — доводиться купувати газ за завишеними цінами.
Прогнози цін на газ
Заступник голови правління «Газпрому» Фаміл Садигов зробив прогноз щодо цін на газ найближчими роками. У 2022-2024 роках його вартість у світі перестане бити нові рекорди, а, навпаки, знижуватиметься. Він зазначив, що фінансові показники групи «Газпром» у будь-якому разі повинні будуть залишатися на високому рівні, навіть за досить помірних на поточний момент експортних цін на паливо.
Водночас експерти не відкидають, що вартість тисячі кубометрів палива може досягти трьох тисяч доларів, передає агентство «Прайм». Керуючий активами “БКС Світ інвестицій” Віталій Громадін зазначив, що ціни на газ можуть бути будь-якими. Він навів у приклад ситуацію в Техасі у лютому 2021 року, коли ціни били рекорд через екстремальні морози. Аналогічної думки дотримується директор з досліджень VYGON Consulting Марія Бєлова.
На спотовому ринку, який зараз розбалансований під впливом не лише спекулятивних, а й фундаментальних факторів, можливі будь-які реакції, включаючи моментне зростання і до 3000 доларів за тисячу кубометрів
Експерт зазначила, що тренд на зростання формує похолодання, що призвело до збільшення споживання та скорочення запасів у європейських сховищах нижче 60 відсотків, а також затримка запуску «Північного потоку-2» та зупинка двох реакторів на атомних станціях у Франції, що й змусило споживачів шукати інші джерела енергії, у тому числі газ.