Під час Маршу захисників України Тамара МАРКЕЛОВА поспілкувалася з представниками Житомирщини – членами ГО «Новоград-Волинський осередок Всеукраїнського Братства ОУН-УПА імені генерала Романа Шухевича (Тараса Чупринки)».
Цьогорічне святкування Дня незалежності відбувалося за двома різними сценаріями: офіційним, написаним в Офісі Президента, та неофіційним, читай, народним. Хрещатиком замість військового параду спочатку пройшла «Хода гідності», а потім – Марш захисників України.
Зважаючи на можливості, які нам пропонує Інтернет, можемо порівняти і зробити власні висновки, переглядаючи відео, читаючи дописи та відгуки у соцмережах та інтернет-виданнях, яких було досить багато. Ось, наприклад, що написав Олександр Заклецький, професійний фотограф: «Це треба було скасувати державний парад, щоб Україна, нарешті, провела найкращий Парад до Дня незалежності! Вражень – море! Це був саме той Парад, яким він має бути: без напускного пафосу, без показухи. Парад, де в кожній лаві тебе готові прийняти, якщо ти готовий приєднатися.
Парад небайдужих та відповідальних. Неймовірні відчуття! Вважаю, що саме таким і має бути Парад на День незалежності – добровольців, ветеранів, вояків… Я розумів, що люди прийдуть, але навіть не мріяв, що буде СТІЛЬКИ! Тільки в «коробках» було біля 15 000, а скільки стояло у парку, на Бульварі, на Хрещатику, я навіть не можу сказати, але десь стільки ж, якщо не більше! Людоньки, ви неймовірні! В такі моменти стає спокійніше за долю України! Люблю вас!»
Якщо ділитися особистими враженнями, то «офіційне» дійство мені нагадало шкільну лінійку: з дітьми та вчителями, добре відрежисовану, відрепетировану, загалом проведену задовільно. Але від побаченого так здушило в грудях, що потрібно було свіже повітря. І це повітря, цей бальзам я знайшла серед людей на площі перед пам’ятником Тарасу Григоровичу Шевченку: серед воїнів, добровольців, ветеранів, волонтерів, однодумців. Понад дві години безперервного людського потоку!
Президент Володимир Зеленський, звертаючись під час своєї першої промови до нації, наголосив, що кожен із нас президент. Пам’ятаючи про це, я, як президент, серед таких же мільйонів президентів, розпочала б святкування Дня незалежності Маршем захисників України, а вже після цього можна було б і шоу з роялями, і шкільну лінійку провести.
Але мене бентежить ще й те, що переважна більшість телевізійних каналів не поінформували Україну і світ про реальну картину подій цього дня.
Виникає запитання: чому так скупо й неохоче ЗМІ висвітлювали другу, так звану, неофіційну частину святкування Дня незалежності, а саме Марш захисників України? На що витрачався дорогий ефірний час? Вони що, боялися, що від показу багатолюдного народного маршу «рейтинги» у когось упадуть? Саме у цьому людському вирі я знайомилася та наживо спілкувалася з учасниками Маршу.
Пропоную розмову з Віктором Бусленком, головою ГО «Новоград-Волинський осередок Всеукраїнського Братства ОУН-УПА імені генерала Романа Шухевича (Тараса Чупринки)».
– 24 серпня 2019, можливо, стане переломним моментом нашої історії. Які емоції відчуваєте Ви, пане Вікторе, саме зараз?
– Емоції зашкалюють. Від гордості за свій народ, від побаченого тут, у центрі столиці, у горлі стоїть комок. Складно людям приховувати сльози, але це – сльози вдячності, радості за те, що нас так багато. Останнім часом були сумніви, розгубленість – чи не дарма стояли на Майдані, чи не опустили руки українці? Сьогодні ми спокійні. Я бачу, що ми готові відстоювати свою честь і гідність, майбутнє України.
Братство пройшло всі Майдани, починаючи з Помаранчевого. Пригадую Революцію Гідності 2013–2014 рр. Тоді ми відслідковували всі дії влади: підписання харківських угод, ухвалення антиукраїнських законів, відмову від європейського напряму, порушення прав і свобод. Ці чинники змусили нас вийти на боротьбу з провладним свавіллям. Ми навчилися самоорганізації, навчилися боротися. І сьогодні у День незалежності повним складом ми приїхали на Марш захисників України.
– Розкажіть про Новоград-Волинський осередок Братства.
– За статутом наше Братство створювалося для допомоги ветеранам УПА. Але щороку ветеранів меншає, наприклад, у нашому районі залишилася одна учасниця тих подій – Галина Федорівна Рокоча. Ми допомагаємо їй у побуті, підтримуємо тісний духовний зв’язок, виносимо з нашого спілкування найголовніші уроки: стійкість, безкомпромісність, жертовність. Разом з тим розуміємо, що суспільство потребує конкретних дій. Тому організовуємо та підключаємося до різних акцій, реагуємо на потреби людей та виклики сьогодення. У нашому місті це, зокрема, екологічні проблеми, забруднення річки, стан доріг та інші.
– Чи підтримують вас люди? Чи поповнюються лави осередку новими членами?
– Підтримують, особливо молодь. Люди дивляться на нас і долучаються до наших справ. Ми діємо за принципом, сформульованим Степаном Андрійовичем Бандерою: «Нашою перемогою є перемога наших ідей». Якщо хочете щось зробити і бачити результат, зверніть увагу на те, чи добавляються люди до організації. Якщо приходять, це означає, що ваша ідея жива й дієва, якщо ні, тоді ваша робота слабенька, якщо залишають організацію – це означає, що ви робите щось не так.
Сьогодні, як ніколи, актуальне питання розбудови структурних підрозділів та осередків ОУН по всій території нашої держави. Ми зацікавлені у поповненні осередку молодими енергійними людьми з новим баченням та методами боротьби за справедливе гідне життя. Щороку наш осередок ОУН-УПА гуртує та об’єднує в свої лави все нових і нових бійців. Упродовж року ми підбираємо людей, придивляємося, ставимо завдання і тільки після цього визначаємося.
14 жовтня вшановуємо Свято Покрови, яке також є Святом Збройних сил, Українського Козацтва та УПА. І зазвичай у цей святковий день ми вручаємо посвідчення і заприсягаємо до лав до 10 осіб. Провід ОУН-УПА закликає всіх українських патріотів вливатися в лав Організації, бо ніяка інша партія чи громадська структура не замінять ОУН-УПА.
– Чи займається організація патріотичним вихованням шкільної молоді?
– Нам усім потрібні, а особливо учнівській молоді, приклади славної історії, героїзму великих людей, нескорених, сильних духом. Ми відчули величезний духовний підйом, пов’язаний з поверненням пам’яті про Степана Бандеру. Наш осередок особливо багато уваги приділяє патріотичному вихованню підростаючого покоління. Ми підтримали відродження в Україні пластового руху, який сприяє вихованню та фізичному загартуванню школярів, формуванню їх як свідомих, відповідальних і повновартісних громадян місцевої, національної та світової спільнот. Для відродження традицій молодіжної організації «Пласт» ми призначили члена нашого осередку Ігоря Мельника відповідальним за роботу організації в нашому місті. Він став головою «Пласту» у Новоград-Волинську. Піклуємося про те, щоб у місті проводилися для молоді спортивні змагання, спартакіади, турніри, зустрічі з відомими в Україні людьми, які близькі нам по духу і боротьбі.
– З ким співпрацюєте?
– Питання консолідації патріотичних націоналістичних сил досить важливе, тому що це питання національної безпеки. Ми, як тільки можемо, відповідально підтримуємо та співпрацюємо з організаціями, які несуть національну ідею: «Правим сектором», «Національним корпусом», «ВО «Свобода», разом з тим стоїмо на позиціях самостійності. Маючи політичний досвід, спостерігали за тим, як люди, які пройшли через політичні партії, згодом відчували розчарування, зневіру і відходили від активної діяльності. Наша організація працює стабільно, активна у політичному житті, тримає людей на твердих ідеологічних основах. Розуміємо, що на шляху до повної незалежності ще роки боротьби.
– Чи підтримуєте місцеву владу?
– На виборах міського голови до нас прийшов нині той, хто балотувався на посаду мера. Ми його підтримали, його бачення розвитку міста, відношення до справи, патріотичний настрій… Він обіцяв нам підтримку у виконанні наших планів. І дійсно, після перемоги на виборах ми збудували Меморіал загиблим учасникам АТО, упорядкували сквер слави, пам’ятний знак Героям Небесної Сотні, встановили пам’ятні дошки героїчним постатям Семену Петлюрі, Олені Пчілці. Був певний супротив «певних» громадських діячів, але голова підтримав наші ініціативи. На Житомирщині 2019 рік оголошено роком Степана Бандери, ідеолога українського національного руху, голови Проводу ОУН. Ми були активними організаторами національно-патріотичних заходів із відзначення 110-ї річниці від дня народження нашого лідера. У залі засідань міської ради члени Братства розмістили великий портрет Степана Бандери з відомою цитатою. Перед президентськими виборами почали тиснути, щоб ми зняли портрет. Голова поступився перед вимогами пенсіонерів. Сьогодні у стосунках підтримуємо нейтралітет. А далі – побачимо…
Leave a Reply