8 травня – День пам’яті та перемоги над нацизмом у Другій світовій війні

У чергову річницю завершення Другої світової війни в Європі українці разом з міжнародною спільнотою вшановують пам’ять мільйонів жертв та з подякою згадують усіх військових та цивільних, хто віддав найдорожче – свої життя – у боротьбі за вільний світ.  

Друга світова війна, яка розпочалася у 1939 році з нацистсько-радянського вторгнення та розчленування Польщі, стала найжорстокішою війною в історії людства. Її ціну складно осмислити: лише в Україні було втрачено понад 8 мільйонів життів, понад 2 мільйони осіб було примусово переміщено. Сьогодні ми віддаємо шану мільйонам українців та українок, які відважно воювали у Другій світовій війні, у тому числі, понад 250 тисячам українців, які служили у збройних силах Польщі, Франції, Британії, США, Канади. Ми у вічному боргу перед ними. 

Опинившись затиснутим поміж тоталітарними смертоносними імперіями Гітлера та Сталіна, український народ мужньо боровся з обома окупаційними режимами. Завершення Другої світової війни не принесло миру та свободи Україні. Натомість, сталінський Радянський Союз приніс Україні та багатьом іншим поневоленим народам Східної Європи пригноблення і тиранію. Протягом понад чотирьох десятиліть Україна була змушена продовжувати боротьбу з радянським режимом, який позбавив український народ фундаментального права на вільне життя.

Сьогодні жахіття Другої світової знову повторюються на нашій українській землі. У той час, коли по всьому світі відбуваються пам’ятні заходи, Україна готується до довгоочікуваного контрнаступу, щоб визволити свої землі з-під окупації російської держави-агресора, яка вкотре мріє захопити країну та винищити її народ. Подібно до нацистського режиму, путін прикриває свої імперіалістичні амбіції та мрії про “глобальне домінування” дезінформацією, брехнею та злочинною пропагандою. Цинічно викривлюючи історичні факти, Росія та її злочинне керівництво використовують пам’ять про перемогу над нацизмом у Другій світовій війні для виправдання свого загарбницького геноцидного вторгнення в Україну.  

Чесна пам’ять про минуле завжди зміцнює віру в майбутнє. Сьогодні, віддаючи належне найбільш важливій перемозі ХХ століття, ми всі чекаємо та наближаємо новий великий день – нової перемоги. Нашої перемоги. День перемоги України. Безумовно, спільної. Яку ми здобудемо разом з усіма, хто нам зараз допомагає.

Ми будемо пам’ятати кожну державу й кожен народ, які стали в боротьбі за свободу разом із нами. Ми ніколи не скажемо, що перемога могла б відбутися без когось із них. Це буде спільний успіх, але я впевнений, що світ називатиме цей день однаково – День перемоги України.

День, коли ми виженемо останнього окупанта з нашої землі. День, коли ми звільнимо всі наші міста й села. День, коли комендантську годину по всій Україні змінить перша хвилина миру. Коли зможемо забути про застосунок «Повітряна тривога». Коли воїни повернуться до своїх родин, а переселенці – до рідного дому. Коли зможемо безпечно мандрувати своєю країною і знову й знову відкривати для себе її красу. Коли будемо зустрічати гостей України, друзів України у наших аеропортах і в Борисполі, і в Сімферополі, і в інших наших містах. У вільних містах вільної України!

Здобутого не втратимо, все захоплене ворогом ми повернемо, зруйноване відбудуємо й разом будемо все це берегти.

Ми поки не знаємо дати нашої перемоги, але знаємо, що це буде свято для всієї України, для всієї Європи, для всього вільного світу. Буде свято всіх наших героїв – наших захисників і захисниць, усіх наших людей, які воюють і працюють заради нашої перемоги, усіх наших союзників і партнерів, які прагнуть нашої перемоги так само, як і ми.

І буде у нашої перемоги символ – синьо-жовта стрічка, наш український прапор. Усюди, де він має бути по праву. Всюди, де наші національні кольори будуть також і як символ шани до нашого народу”, – заявив Володимир Зеленський, Президент України. 

 

Comments are closed.