400 років тому, 3 січня 1625 року був укладений союз між Запорізькою Січчю та Кримським ханством – Базавлуцька угода. Базавлуцька угода – перший в історії військово-політичний союз між Запорізькою Січчю та Кримським ханством.
Зі сторони запорожців документ підписав видатний полководець, засновник гетьманської династії Михайло Дорошенко (1570-1628).
Україна і Крим тісно пов’язані між собою історичним минулим. Мирні й союзні відносини між українськими козаками та кримськими татарами почали виникати ще на початку XVI століття. 400 років тому, 3 січня 1625 року був укладений перший військово-політичний союз – між Запорозькою Січчю та Кримським ханством – Базавлуцька угода. Цей союз був спрямований проти спільного ворога – Московії, яка мріяла про упокорення Криму.
За часів гетьмана Петра Конашевича-Сагайдачного (1582-1622) Військо Запорозьке набуло ознак справжньої держави: мало найкращу в Європі армію. Запорожці взяли під опіку православну віру, відродивши Київську митрополію, закріпилися на українських землях і почали укладати міжнародні угоди.
Запорозько-кримський договір 1625 р. – перший з відомих договорів про взаємний ненапад і військово-оборонний союз між Військом Запорозьким і Кримським ханством укладений у формі зобов’язальних листів. 3 січня 1625 року (24 грудня 1624 р. за старим стилем), під час перебування на дніпровському острові Карайтебен на Базавлуцькій січі, калги-султан Шагін-Гірей, що з військом ішов походом на Білгородську орду, підписав цей важливий договір. Зі сторони запорожців документ підписав видатний полководець, засновник гетьманської династії Михайло Дорошенко (1570-1628). Як побратим Сагайдачного, він був його послідовником у державних справах. Договір між Бахчисараєм та Січчю доводить, що Військо Запорозьке вже тоді було суб’єктом міжнародних відносин.
Договір був укладений у двох примірниках, писаних польською мовою окремо для козаків і Шагін-Гірея. Перший з них мав форму присяги козаків Шагін-Гірею, другий – кримського хана козакам. Подію відзначили спільним бенкетом, на якому калга-султан власноруч частував усіх охочих чаркою горілки, та гучними козацькими салютами з вогнепальної зброї.
Підписанню Базавлуцької угоди передувала участь козаків на чолі з Дорошенком у міжусобній боротьбі за ханський престол між Джанібеком Ґераєм і спадкоємцями хана Саадета ІІ Ґерая (братами Мехмедом Ґераєм ІІІ і Шахіном Ґераєм, який «вирізнявся рішучістю, послідовністю і прихильним ставленням до запорожців»). У 1623 році запорожці в кількості 300 осіб, що поверталися з морського походу повз Керч, приєдналися до останніх і забезпечили їм перемогу в міжусобній боротьбі. Залишивши свої судна в Керчі, козаки на возах, наданих Шахіном Ґераєм, з багатими подарунками повернулися на Січ.
А безпосередньо перед укладанням угоди Шахін Ґерай, набравши повні вози горілки, вина, всіляких ласощів і коштовностей, прибув на Січ і провів настільки успішні переговори, що його опоненти доповіли у Стамбулі, що Шахін Ґерай остаточно «покозачився». Деякі дослідники вважають, що Шахін Ґерай прагнув за підтримки запорожців скинути васальну залежність Криму від Османської імперії.
Згідно з договором, обидві сторони зобов’язувалися: по-перше, не завдавати одна одній ніяких «кривд», «шкод» і «зла», а також застосовувати суворі покарання до порушників миру – підлеглих своїй владі людей; по-друге, у разі збройного нападу на одного з учасників договору інший повинен був надати йому військову допомогу всіма наявними силами.
Правова специфіка договору полягала в тому, що його підписав не хан (Мухаммед-Гірей III), а калга-султан (брат хана – Шахін-Гірей), тому він не був обов’язковим для виконання ханом, і, крім того, його чинність встановлювалася лише на час життя Шахін-Гірея.
На жаль, неефективність договору виявилася вже восени 1625 року, коли під час повстання козаків під проводом Марка Жмайла польські коронні війська розгорнули наступ на запорожців, однак вони так і не отримали допомоги від свого союзника.
Водночас Запорозько-кримський договір знаменував якісно новий момент у дипломатичній практиці запорожців. Сам факт його укладення – визнання Війська Запорозького суб’єктом міждержавних відносин. Цей договір засвідчив також намагання запорожців вибороти політичну автономію від метрополії – Речі Посполитої. Але найголовнішим було те, що договір започаткував практику союзних відносин з Кримським ханством, яка з часом була поглиблена Богданом Хмельницьким.
Чотири століття минуло з тих подій, а ми продовжуємо боротьбу проти того ж спільного ворога – Московії. Всупереч непростим обставинам, ми тримаємо оборону та чинимо опір разом. Український та кримськотатарський народи мають не лише спільні кольори на своїх стягах, але й мають одну мету – жити у вільній, незалежній Україні.
Матеріал підготувала Тамара МАРКЕЛОВА