dankovichПро зустріч із Наталією Олександрівною Данкович, генеральним директором мережі клінік «Мати і дитя», ми домовилися оперативно – сьогодні на сьогодні. Час, як відомо, річ матеріальна, тому його, за словами нашої героїні, завтра може й не бути. І от я в одній із київських клінік центру «Мати і дитя», що на правому березі. Сучасне приміщення, стильний дизайн, привітний персонал, і, звісно, лелека – як символ сімейного благополуччя. Усе це створює гармонію і затишок, сповнює надією серце кожного пацієнта. Унікальні фото, розміщені у фойє першого та другого поверхів, не залишають байдужими нікого, приємним щемом огортають кожну клітину, бо присвячені найсвітлішому у світі почуттю – материнству. Яка щаслива і прекрасна мама у хвилини, коли дивиться на свою дитину, скільки тепла і безмежної любові у її погляді! На світлинах – пацієнтки клініки з немовлятами, вони взяли участь у фотопроекті «Життя починається з любові».
Наша розмова з Наталією Данкович – про непрості речі, зокрема, про стан лікування безпліддя та репродуктивні технології в медицині.

«20 РОКІВ ТОМУ ЦЕ ЗДАВАЛОСЯ ФАНТАСТИКОЮ»
– Наталіє Олександрівно, за різними даними (в тому числі й за даними ВООЗ), кількість пар, які страждають безпліддям, в усьому світі становить 10–15 %. Яка ситуація в галузі репродуктивної медицини в Україні?
– Справді допоміжні репродуктивні технології на сьогодні досить поширені в усьому світі. В Україні вони мають порівняно недавню історію. Пригадую, коли 20 років тому слухала лекції свого вчителя – першого лікаря-репродуктолога в Україні, професора Федора Власовича Дахно про екстракорпоральне запліднення, то думала: це фантастично, це космічно, це неможливо. А тепер – це реально. Нагадаю, що допоміжні репродуктивні технології це збірна назва медичних технологій, методів лікування і процедур, за допомогою яких здійснюється зачаття плоду, але поза організмом майбутньої матері.
   Найбільш поширений спосіб штучного запліднення – екстракорпоральне запліднення у пробірці (in vitro fertilization – IVF). Це процес, у ході якого яйцеклітини запліднюються спермою та ооцитами в спеціальному середовищі поза межами організму. Ембріони розвиваються в інкубаторі до певного часу, а згодом їх переносять у порожнину матки. Використовуючи такі технології, ми можемо допомогти багатьом подружнім парам, які з тих чи інших причин не можуть зачати дитину природним шляхом, зміцнити свій подружній союз, наповнити життя новим змістом. Показник безпліддя в Україні сягає 20 %. Поки ми знаходимося серед тих країн, в яких державна підтримка програм екстракорпорального запліднення (ЕКЗ) зведена до мінімуму. За даними досліджень мережі медичних центрів «Мати і дитя», сьогодні українці потребують 50–70 тисяч таких програм на рік. Приватні заклади в Україні проводять 17 тисяч циклів лікування і відповідно запліднень у рік. Наша мережа за рік здійснює 2 тисячі циклів ЕКЗ.
При цьому держава фінансує мізер – лише 500–600 циклів, що вкрай мало з урахуванням їхньої вартості. І попит на цю пропозицію в Україні з кожним роком зростає.
У європейських країнах уряди пропонують своїм громадянам безкоштовні програми ЕКЗ. Якщо перша спроба виявляється невдалою, фінансування відкривають на декілька програм.
– Щодо вартості. Наскільки доступна програма ЕКЗ для української сім’ї?
– Ми проводимо різні соціальні програми, намагаємося до останнього не підвищувати вартість послуг і бути завжди на боці пацієнта. Однак, знецінення гривні неминуче викличе підвищення цін, адже в технологіях ЕКО витратні матеріали, більшість препаратів – західного виробництва. Крім цього, над програмою одного запліднення працює близько 30 фахівців. Наша програма на сьогодні коштує 31300 гривень. Сюди входить комплексне обстеження пацієнта терапевтом, суміжними спеціалістами, ЕКГ, УЗІ. Чи це дорого? Все у нашому світі відносне. Експерти стверджують, що кожен п’ятий українець має автомобіль. Чи доречне моє порівняння? Судіть самі. Але, не маючи достатньої підтримки і соціального захисту з боку держави, наші пацієнти мають подбати про себе самі. Якщо пацієнт хоче бути здоровим, мати сім’ю, родину, то лікарі нашого центру завжди допоможуть. На жаль, без державної підтримки програми ЕКЗ зараз є недоступними для людей із достатком, нижчим за середній.
– Що, на Вашу думку, найбільше заважає українцям боротися з проблемою безпліддя?
– Закритість, непоінформованість, легковажність, – усі ці фактори не на користь парам, які мають проблеми з заплідненням. Це пояснюється тим, що нерідко сучасні жінки в гонитві за кар’єрою, освітою, активним способом життя відкладають народження дитини «на потім», втрачаючи дорогоцінний час. Як наслідок, – зіштовхуються з проблемою неможливості завагітніти. Проходить 5, 10, 20 років, а вони все чекають. Репродуктивна функція тим часом втрачається. Коли наступає віковий поріг, це вже надзвичайна
ситуація. А ще – екологія, генетика, питання моралі…
   Існують і внутрішні перепони, коли думають, що це – втручання у святе. Справді, коли дві клітини – жіноча і чоловіча – з’єднуються і народжується ембріон – це святе дійство. Воно потребує чистоти й сердечності. Це надзвичайно відповідальна місія.
Лікарі в цьому випадку є фізичними посередниками – вони допомагають з’явитися на світ новому життю, а душу в нього вселяє Господь.
Багато пар запізно дізнаються про можливості сучасної репродуктивної медицини, чим ускладнюють процес лікування. Тоді нашим лікарям доводиться докладати надзвичайних зусиль і вмінь, а пацієнтам витрачати багато часу, коштів, терпіння.

«МАТЕРИНСТВО – ОСОБЛИВИЙ ДАР – НА ЖАЛЬ, НЕ ВСІМ ДАЄТЬСЯ ЛЕГКО»
– Наталіє Олександрівно, Медичний центр репродуктивної медицини «Мати і дитя» визнали найкращим на міжнародному конкурсі «Вибір року 2014» у номінації «Клініка репродуктивної медицини» 2014 року. Як вдалося за досить короткий час (якщо точніше, то за чотири роки) досягти такого значного успіху?
Н.Д.: – Наша клініка дійсно молода, але за ці чотири роки діяльності ми вийшли на перше місце серед закладів галузі. Розуміння того, що тільки завдяки надзусиллям прийде успіх, роботі команди однодумців на повну силу, цілковитій віддачі і дало такий результат. За час проведення соціальних ініціатив «Право на батьківство – вихід є!» (2012 р.) та «Дитина в кожну родину» (2013 р.) лікарями-репродуктологами нашого центру було надано близько 10 тисяч консультацій для подружніх пар та окремих осіб. Логічним продовженням минулорічних ініціатив є акція «Відкриті двері материнства», яку ми презентували в рамках Міжнародного форуму репродуктивної медицини IFRM 2014.
   Ми надаємо особливі послуги, тому ставлення до тих, хто звертається до нас за допомогою, надзвичайно відповідальне. На кожній нараді я наголошую – правда завжди на боці пацієнта. Він не терпить формалізму. Довіряючи нам не тільки тіло, а й душу, те інтимне, що непокоїть, крається прихованою? раною, пацієнт розраховує на безцінні
ліки від страждань – вагітність та народження дитини. Так, материнство – це особливий дар, який, на жаль, не кожному дається легко.
– Як ви вже згадали, в листопаді у Києві відбувся Міжнародний форум репродуктивної медицини IFRM 2014. Ви є його фундатором, ідейним натхненником. Чи задоволені результатами форуму?
– Я глибоко переконана, що сила науки у боротьбі з такою проблемою, як безпліддя, надзвичайно велика. Форум ось уже чотири роки поспіль об’єднує зусилля лікарів із різних країн світу, відкриває можливості широкої співпраці, обміну досвідом між вченими.
   Цьогоріч у Форумі взяли участь всесвітньо відомі лікарі з Ізраїлю, Італії, Сербії, Іспанії. Ми презентували свої досягнення та новітні технології у сфері репродуктології людини, гінекології та хірургії. Результати нашої роботи за поточний рік – це 6 тисяч пацієнтів. Масштаб нашої діяльності надзвичайно великий, як і мегавідповідальність перед ними. Іноземні учасники наголошували, що в країнах Заходу програми ЕКЗ стали звичайним явищем, підтримуються державою і включені до програм страхової медицини. Наприклад, з доповіді Даніеля Зайдмана, професора медичного факультету університету Тель-Авіва ми дізналися, що в Ізраїлі держава активно підтримує розвиток репродуктивної медицини і оплачує всі спроби завагітніти, аж до появи другої дитини!
   Учасники Форуму висловлювали занепокоєння, мовляв, демографічна ситуація в Україні може загостритися, тому лікарям треба насамперед привертати увагу суспільства до проблеми безпліддя та профілактичної медицини. Адже раз по раз ми стикаємося з ускладненнями, які є наслідками інфекцій, що передаються статевим шляхом. Профілактичні методи – це передусім наголос на духовності, культурі статевих стосунків, яку маємо виховувати.
– Наталіє Олександрівно, ви – мати п’ятьох дітей, дружина, господиня, красива стильна жінка, успішна бізнес-леді. Це ж велика щоденна робота!..
– Я народилася і виросла на чудовому Житомирському Поліссі серед мудрих і працьовитих людей, безкрайніх полів синьоокого льону й золотокосої пшениці. «Життя прожити – не поле перейти», – говорили у нас, благословляючи молоде подружжя. І ці образи з дитинства живуть зі мною, як усвідомлення того, що тільки долаючи шлях наполегливою працею, безупинним старанням, повною самовіддачею можна досягти успіху. Моє життєве кредо – «Зроби більше, ніж ти можеш». І я намагаюся це робити. Не працювати на півсили, не робити півсправи, не зупинятися на півдорозі.
Кожен ранок я починаю з активної ходьби. За будьякої погоди, за будь-яких умов встаю о шостій ранку й проходжу свої три кілометри. Це дає можливість тренуватися, бути у формі. Серед моїх захоплень – музика. Я закінчила музичну школу по класу баяна, люблю співати, особливо українські пісні. Люблю періодично «шопінгувати». Сучасна ділова жінка має виглядати стильно, бути, як кажуть, у тренді. Вихідні обов’язково проводжу з сім’єю, і майже завжди це – «вихід у люди». Ми йдемо в театр, музей води, дельфінарій, або в якийсь розважальний центр. Щоразу знаходимо час навідати службу в храмі. Це сімейні традиції, які ми з чоловіком прививаємо дітям. Багато хто оцінив, що таке мир у наш час. Тому всі переймаємося нинішньою ситуацією, адже батьки бажають щастя своїм дітям, тож мріють про успішну країну. Якщо кожен із нас на своєму місці робитиме щось для її покращення – все в нас вийде.

Розмовляла
Тамара МаркеловаWeb Tasarım Ajansı