Рабів до раю не пускають. Українці, шануймо своїх героїв!

Іван Сірко – український герой, православний християнин сприймав громадянську неволю, придушення всього українського, в тому числі й православної віри, української духовності чужинською владою як наругу, злочин проти свого народу. Він закликав до боротьби і сам безпощадно боровся з ворогом, який зазіхав на українство.

Із маловідомих історичних фактів нам стає відомо, що на світі було лише два полководці, які протягом свого життя не програли жодної битви, всі військові походи закінчили успішно, захопили  міста, які брали в осаду. Один із них – це Олександр Македонський, неофіційно визнаний найкращим полководцем всіх часів та народів. А другий – це український козак Іван Сірко (1605 -1680). Він обирався запорожцями на посаду кошового отамана рекордну кількість разів.

Сірко мав феноменальний військовий талан: за життя він провів 55 походів проти Османської імперії, 65 великих битв та 179 сутичок з ворогами і у всіх з них здобув перемогу. Під його керівництвом козаки захоплювали: Очаків, Білгород-Дністровський, Ізмаїл, Кілію, Тягиню (Бендери), Арабат, Перекоп, Ясси, Кафу, Бахчисарай, Трапезунд.

Перша велика перемога під командуванням Сірка сталася 1646 року в ході тридцятирічної війни. Запрошений французами 2500-тисячний загін запорізьких козаків на чолі яких стояли Богдан Хмельницький та Іван Сірко за одну ніч взяли іспанську фортецю Дюнкерк, яку французька армія принца Конде не могли захопити п’ять років. Фортеця Дюнкерк знаходилася в руках іспанців, і мала стратегічне значення — її називали «ключем від Ла-Маншу» Вдячні французи на честь перемоги Івана Сірка встановили пам’ятник козакам на березі Ла-Маншу.

На початку 1670-х років на переправі в пониззі Дніпра Сірко з 2 тисячами козаків розбив 10 тисячну татарську армію.

1675 у битві біля Чортомликської січі під його керівництвом була розбита 15 тисячна турецька армія. Унаслідок нічного бою з 15 тисяч яничарів урятувалися лише 3 тисячі, а втрати козаків не перевищили 50 осіб. Часом з цією перемогою пов’язують лист Мухаммеда IV до запорожців і славнозвісну відповідь йому. Наступного року Сірко здійснив з 20 тисячною козацькою армією похід у Крим і став першим козацьким отаманом, кому вдалося захопити столицю Кримського ханства – Бахчисарай.

Цікаво, що його полководницький талант породив серед козаків міф, що Сірко є характерником (чаклуном, ясновидцем). Після його смерті висушену праву руку отамана Сірка, запорізькі козаки брали на всі важливі походи намагаючись таким чином закликати військову вдачу. Похований Іван Сірко біля Чортомлицької Січі, тепер село Капулівка Нікопольського району Дніпропетровської області.

Козак поляже, але слава козацька не вмре – не поляже, слава буде жити до кінця віку людей.  Українці, шануймо своїх героїв!

Матеріал підготувала Тамара Маркелова

 

Leave a Reply

You can use these HTML tags

<a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

  

  

  

*

code